DOCOMOMO 2007: "Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları III"

mimarizm.com / 31 Ekim 2007
Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları III

DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu'nun, ilk kez 2004 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi evsahipliğinde gerçekleştirdiği 'Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları' başlıklı 'poster sunuşları' devam ediyor. 'Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları' konulu ulusal etkinlikler dizisinin üçüncüsü, yine aynı başlıkla Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin evsahipliğinde Kayseri'de düzenlenecek.

Toplantıda, erken 20. yüzyıldan yaklaşık 1970'lerin başına kadar devam eden süreçte üretilmiş olan modern mimarlık örneklerinin görsel ve yazılı belgelerle tanıtan veya yorumlayan poster sunuşları olacak. Sunulacak yapıyı / yapı grubunu / yerleşimi tanıtan posterler etkinlik boyunca sergilenecek, ayrıca katılımcılar hazırladıkları yapıyı tanıtan kısa bir sözlü sunuş yapacaklar.

Davetli konuşmacıların sunuşlarının ve genç araştırmacılara yönelik bir tartışma oturumunun da yer alacağı bu toplantının, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının bugüne kadar belgelenememiş olan örneklerine, özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentler dışındaki üretime dikkat çekmesi ve oluşacak yeni bakış açılarıyla dönem mimarlığının yeniden yorumlanacağı bir tartışma ortamı yaratması amaçlanıyor. Önceki yıllarda yapılan etkinlerin katılım ve sonuç posterleri de bu kapsamda sergilenecek.

Yoğun bir katılımla süreklilik kazanan Poster Sunuşları ile DOCOMOMO girişiminin hedeflediği belgeleme ve tescil çalışmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra, girişimin ülkemizdeki modern mimarlık mirasına dikkat çekmek amacının duyurulması ve geniş çevrelerce paylaşılması yönünde de önemli gelişme sağlanacağı umuluyor. Daha önceki toplantılarda olduğu gibi, bu toplantıda sunulan ürünlerden seçilenlerin de gezici bir sergi düzenlenerek, mimarlık okulları ve Mimarlar Odası şubeleri başta olmak üzere, çeşitli kurumlarda sergilenmesi ve katılan tüm ürünlerin de bir katalog ve CD hazırlanarak derlenmesi planlanıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :