CORE: Computation for Earthquake Resilience and Recovery

mimarizm.com / 27 Mart 2024
Mimarlık eğitiminde deprem konulu çalışmalar ile ilgili uluslararası ve disiplinler arası düzenlenen sempozyum, 3 - 4 Nisan 2024 tarihlerinde, İzmir Mimarlık Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft) Mimarlık Fakültesi'nde bulunan Tasarımda Bilişim (Design Informatics) kürsüsü tarafından, mimarlık eğitiminde deprem konulu çalışmalar ile ilgili uluslararası ve disiplinler arası bir sempozyum düzenleniyor. 3-4 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan etkinliğe İzmir Mimarlık Merkezi ev sahipliği yapıyor.

Sempozyum, TU Delft Yapı Teknolojisi yüksek lisans programında, Tasarımda Bilişim kürsüsü tarafından koordine edilen ve Yapı Tasarımı ve Mekaniği kürsüsü ile birlikte yürütülen CORE stüdyosunun bir devamı olarak kurgulandı. Yapılı çevrede hesaplamalı tasarım yöntemleri ve dijital teknolojilerin kullanımına odaklanan stüdyo, Şubat 2023 depremleri ardından Depreme Dayanıklılık ve İyileştirme konusunu ele aldı. 46 kişilik öğrenci grubu kodlama, parametrik tasarım, robotik, yapay zeka, dijital imalat, ve coğrafi bilgi sistemleri gibi teknik ve teknolojileri kullanarak deprem yönetiminin tüm aşamalarını kapsayan 17 proje geliştirdi. Sempozyum, bu deneyimin Türkiye'deki ilgili kurum ve kişilerle paylaşımını ve bu alanda ileriye dönük yeni iş birliklerinin kurulmasını amaçlıyor.

Sempozyum kapsamında gerçekleşecek olan sergide TU Delft öğrenci projelerinin yanı sıra Türkiye'deki çeşiti mimarlık okullarında yürütülmüş deprem konulu çalışmalar sergilenecek. Sergi, 3 Nisan'da saat 11:00'da açılacak ve 5 Nisan saat 17:30'a kadar ziyaret edilebilecek. İki günlük sempozyum programı kapsamında Hollanda ve Türkiye'den katılan akademisyenler tarafından deprem konulu sunumlar gerçekleştirilecek ve farklı mimarlık okullarındaki deneyimler paylaşılacak. Ayrıca, Hollanda'dan ve Türkiye'den öğrencilerin katılımına açık atölye çalışmaları düzenlenecek.

Atölye çalışmalarına katılmak isteyen öğrenciler, kayıt olarak 13 atölye çalışması konusundan hangilerine katılmak istediklerini belirtebilirler. Atölye çalışmaları, mimarlık ve ilişkili alanlarda (şehircilik, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, endüstriyel tasarım, inşaat mühendisliği, vb.) eğitim gören üçüncü ve dördüncü sınıf lisans ile yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açıktır.

Sempozyum koordinasyonunu Delft'den Sevil Sarıyıldız ve Serdar Aşut ile İzmir'den İlker Kahraman yürütüyor. Sempozyum içeriği İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstinye Üniversitesi, ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden akademisyen ve öğrencilerin katkıları ile şekilleniyor. Hollanda Ankara Büyükelçiliği'nin ana sponsoru olduğu sempozyum ayrıca MipMap Technologies tarafından destekleniyor.

Etkinliğin detaylı programı için tıklayın

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe kayıt için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :