"Çinici Arşivi, İlk Bakış" Konferansı

mimarizm.com / 22 Mayıs 2015
"Çinici Arşivi, İlk Bakış" Konferansı

SALT Araştırma'ya aktarılan Altuğ-Behruz Çinici Arşivi, Kalebodur'un desteğiyle 29 Mayıs'ta ilki gerçekleştirilecek bir dizi programla incelemeye açılıyor.Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kampüs ve Yaya Allesi, 1970'ler
SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi


SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi 'nin 2014 yılında teslim aldığı Altuğ-Behruz Çinici Arşivi, uzun soluklu bir mimarlık ofisinin geçmişini detaylı şekilde sunmanın ötesinde, 1960'lardan 2000'lere Türkiye'deki ortamın mimar, işveren ve kullanıcılar açısından değerlendirilmesine olanak tanıyor. SALT Araştırma'da dijitalleştirme ve kataloglama çalışmaları sürdürülen arşivin içeriği, yıl boyunca herkesin katılımına açık programlarla yorumlanacak.

Bu kapsamda gerçekleşen ilk etkinlik olan "Çinici Arşivi, İlk Bakış" konferansında, arşivin içeriği ile Altuğ ve Behruz Çinici'nin erken dönem çalışmalarından Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü araştırmacıların ilgisine sunulacak. Mimarların, 1961'de açılan yarışmada birincilik alarak inşa etmeye hak kazandığı ve Behruz Çinici'nin deyişiyle "mimarlık pratiklerinin doruk noktası" olan ODTÜ, hem belgeler hem de yapılar üzerinden incelenecek. Konferansın ardından, Behruz Çinici'nin arşivdeki konuşma kayıtlarından derleme bir filmin gösterimi yapılacak.

Konferans, 29 Mayıs Cuma günü SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da izlenebilir.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü, Üçlü Amfi, 1970'ler
SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi


Program:

17.00-17.10  Açılış konuşması: Can Çinici

17.10-18.10  "Arşiv ve Mimarlar Üzerine": Aslı Can ve Selda Bancı

18.20-19.20  "ODTÜ'yü Anlamak": Berin Gür ve Aydın Hasan Polatkan

19.30-20.00  Gösterim: Arşiv Kayıtlarından Derleme


Konuşmacılar:

Selda Bancı
Mimar. ODTÜ Mimarlık Tarihi Lisansüstü Programı'nda doktora öğrencisi. Mimarlar Odası Anma Programı kapsamında, mimar Ernst A. Egli üzerine çalışmaktadır.

Aslı Can
SALT Araştırma ve Programlar'da çalışmaktadır.

Can Çinici
Mimar. Altuğ-Behruz Çinici Arşivi'ni 2014'te SALT Araştırma'ya devretti.

Berin Gür
TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde öğretim üyesi. 1992-2013 yıllarında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde görev yaptı.

Aydın Hasan Polatkan
Mimar ve mimarlık tarihçisi. 1997-2007 yıllarında İTÜ Mimarlık Tarihi Bölümü'nde görev yaptı.


SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi hakkında:

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi içeriği, 2008'den bu yana, Türkiye'nin 20. yüzyılını detaylandıracak şekilde oluşturuluyor. Daha önce SALT'ın yapılı çevre konulu sergilerini desteklemiş olan Kalebodur, 2015 itibariyle Mimarlık ve Tasarım Arşivi'nin tek destekleyicisidir.

SALT Araştırma kaynaklarına saltresearch.org adresinden ulaşılabilir. Altuğ-Behruz Çinici Arşivi'nde yaz stajı yapmak isteyen mimarlık öğrencileri asli.can@saltonline.org adresine e-postayla başvurabilirler.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :