Çevre - Tasarım Kongresi 2016

mimarizm.com / 29 Eylül 2015
Çevre-Tasarım Kongresi

2011 yılından bu yana düzenlenen Çevre-Tasarım Kongresi'nin dördüncüsü 5-6 Mayıs 2016 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. "Tarihi Çevrelerde Tasarım Yaklaşımları" ana teması altında düzenlenen kongreye bildiri özeti göndermek için son tarih, 2 Kasım 2015.Organizasyon Kurulu'nca kaleme alınan davet metninde şu bilgiler yer alıyor:

"Dünyada ve Türkiye'de yaşanan nüfus artışı ve buna bağlı olarak gelişen hızlı kentleşmenin etkisiyle plansız ve niteliksiz yapılaşmalar ortaya çıkmaktadır. Sosyo-kültürel bağlam göz ardı edilerek rant kaygısı ile üretilen bu standartlaştırılmış yapılar/yapı tipleri, kimliksiz bir yapılı çevre yaratmakta, tarihi çevreleri de olumsuz biçimde etkilemekte, hatta zaman içinde yok olmalarına neden olmaktadır. Bu önemli sorun karşısında tasarımcılar; "Tarihi çevrelerde tasarım yaklaşımları nasıl olmalı?" sorusu/kaygısı üzerine tartışma platformları oluşturmaktadırlar. Özellikle ülkemiz gibi birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ülkelerde yapılı çevrenin sürdürülebilirliği kapsamında bu tür bilimsel tartışmaların yapılması ayrı bir önem taşımaktadır.

Bu bağlamda; 2011 yılından bu yana bir dizi halinde yapılagelen Çevre-Tasarım Kongresi'nin 2016 yılı hedefi için "Tarihi Çevrelerde Tasarım Yaklaşımları" başlığı ana tema olarak kabul edilmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile Erciyes Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan IV. Çevre-Tasarım Kongresi 2016 / Tarihi Çevrede Tasarım (4th Environment and Design Congress 2016 / Design in Historic Environment) belirtilen sorunlar karşısında tarihi çevrelerin korunmasına ve sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak tasarım yaklaşımlarını ve yenilikçi araştırma yöntemlerini paylaşmayı ve eleştirel yorumlar üretmeyi hedeflemektedir."

KONGRE TEMALARI
TARİHİ ÇEVREDE TASARIM
Tarihi Çevrede Sürdürülebilir Planlama Yaklaşımları
Tarihi Çevrede Ekolojik Tasarım Yaklaşımları
Tarihi Çevrede Yeni Yapı Tasarımı Yaklaşımları
Tarihi Çevrede Tasarım Uygulamaları
Tarihi Çevrede Çağdaş Malzeme Kullanımı
Tarihi Çevrede Peyzaj Tasarımı Yaklaşımları
Tarihi Çevrede Çağdaş Kentsel Donatı Tasarımı
Tarihi Çevrede Aydınlatma Tasarımı

KONGRE TAKVİMİ
Bildiri özeti son gönderim tarihi: 02 Kasım 2015
Bildiri özeti kabul duyuru tarihi: 27 Kasım 2015
Bildiri tam metin son gönderim tarihi: 30 Ocak 2016
Kabul edilen bildirilerin ilan tarihi: 14 Mart 2016
Kongre katılım ücreti son ödeme tarihi: 02 Nisan 2016
Kongre: 05-06 Mayıs 2016
Sergi: 05-06 Mayıs 2016

Ayrıntıı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :