"Çağdaş İspanyol Mimarisi: Hassasiyetin Mimarı"

mimarizm.com / 03 Nisan 2013
"Çağdaş İspanyol Mimarisi: Hassasiyetin Mimarı"

Cervantes Enstitüsü, 8 Nisan Pazartesi günü saat 19:30'da, İspanyol mimar Ana Hidalgo'nun çağdaş ispanyol mimarisinin zenginliği, çeşitliliği ve niteliğinden bahsedeceği "Çağdaş İspanyol Mimarisi: Hassasiyetin Mimarı" isimli bir konferans düzenliyor. Konferansa aynı zamanda Nesrin Özçelik tarafından özel bir katılım da gerçekleştirilecek.

İspanyol mimarisinin büyük isimlerinin yanı sıra, İspanya, uluslararası platformda da mimari anlamda mihenk taşı niteliğinde bir ülkedir. Mimari ve şehir tasarımları sayesinde İspanya, içinde yaşayan insanlar için bir ülke olmuş, yüksek yaşam niteliği sunabilmeyi başarmıştır. Son yirmi yıldaki İspanyol mimarisi, çağdaş bir çok mimarın bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir kolektif ifade biçimidir, arkasında derin tecübeler ve kendine has kimliğini taşımaktadır, tüm çalışmalarda İspanya'nın köklü tarihine yapılan saygı duruşları görülebilir.


Ana Hidalgo
1993 yılında Universidad Politécnica de Madrid Mimarlık bölümünden mezun oldu. Neredeyse yirmi senedir gerek inşaat, gerekse tasarım bölümlerinde, mimarinin her alanında görev almaktadır. 2006 senesinde Hong Kong'a taşınarak, 2011 senesinde birincisi düzenlenen Uluslararası Mimarlık Konferansı'nı (ICOA) düzenleyerek, akademik dünya ile de bağlantıya geçmiştir. 2011 yılının sonlarına doğru İstanbul'a taşınmıştır. Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde farklı projeler tasarlamayı hedefleyen iki mimarlık ofisi olan RTA-DOME Mimarlık'la birlikte çalışmaktadır.

Tıpkı ICOA örneğinde olduğu gibi, İspanya'da mimarlığa duyulan ilgili artırmak için, uluslararası platformda bir çok üniversite ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışarak, mimarlık üzerine farklı atölyeler, sergiler ve düzenlemektedir.

Günümüzde Milan Politécnica Üniversitesi'nin işbirliğiyle 1-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan "Thinking the Edge-Water & Culture" başlığı altında atölyeler, konferanslar ve mimari etkinlikleri organize etmektedir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :