AURA Focus - “Yapıda Arayüz: Cephe”

mimarizm.com / 13 Aralık 2018
Mimar ve tasarımcıları, yapı ürünleri ve üreticileri ile ortak bir platformda buluşturan AURA-Focus konferans dizisi, Reynaers iş birliğinde cephe teknolojileri üzerine yeni bir etkinlik serisine başlıyor.

Cephenin bir yapı elemanı olarak tarihsel perspektifle gelişiminin ele alınması ile başlayacak olan AURA-Focus konferans serisi; mimari tasarım sürecinden uygulama tekniklerine, farklı coğrafyalardaki mimari çözümlerden enerji üreten teknolojilere kadar tüm yönleri ile uzmanlar tarafından incelenecek.

Üç konferanstan oluşan serinin ilki 19 Aralık günü “Yapıda Arayüz: Cephe” başığı altında Prof. Dr. Mustafa Özgünler'in katılımıyla gerçekleşecek. Konferansta, yapı kabuğunun insan konfor ihtiyaçlarına göre tarih boyunca gelişimi, biçimlenişi ve beklentiler ele alınacak.

Konferansın İçeriği

Canlılar daha konforlu yaşayabilmek için kendi yakın çevrelerini amaçları doğrultusunda biçimlendirerek barınaklarını oluşturmasıyla başlayan, kabukla çevrelenmiş koruyucu alan yaratma isteği, günümüzde değişen ihtiyaçlar doğrultusunda evrimleşmeye devam etmektedir.

İnsanoğlu da diğer tüm canlılar gibi barınağı, korunmak istediği etkenlere ve kalacağı süreye bağlı olarak hazırlamayı amaç edinmiş ve barınağı hazırlayacağı ortamdaki malzemeleri kullanarak amacına ulaşmayı öğrenmiştir. Örneğin dağlık alanlarda bir oyuk ve rüzgârdan koruyucu bir duvar barınmaya yeterken, açık alanlarda mevcut bitkileri kullanarak basit geçici barınaklar yapmaya devam etmiştir. Önceleri tek eğimli çatılar kurarak yağmur ve iklim etkilerinden korunurken. Daha uzun süreli kalınabilecek ahşap iskeletli kubbe barınakları yapmaya başlamıştır.

İnsanoğlunun korunma ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için başlattığı basit barınak yapımından, her alanda olduğu gibi uygarlık ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte barınak olmaktan çıkarak yapı olarak adlandırılan anıtsal çok büyük ve içinde birden fazla mekan bulunan binalara kısacası bugünkü düzeye ulaşılmıştır. Teknoloji ile gelişen binalara paralel olarak, gelişmiş binalarda yaşayan günümüz modern insanının konfor ihtiyaçları da gelişmiştir. Herhangi bir bina genel kullanıcı beklentileri ile biçimlenirken; iklimsel konfor, görsel konfor, işitsel (akustik) konfor, yangın güvenliği, sıhhı (sağlık) gereksinimleri gibi başlıca konfor ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Bu tip konfor ihtiyaçlarının karşılanması için en önemli görevi hala bina dış kabuğu üslenmektedir.

Bu konuşmanın amacı bina kabuğunda; bu ihtiyaçlara uygun optimum çözüm bulma ve uygulama yeteneğini arttırmak; kaliteli, ekolojik, enerji etkin bina, mutlu kullanıcı gelişmiş toplum ve yaşanabilir çevre kavramını yaygınlaştırabilmek ve farkındalık yaratmaktır.

Program
Karşılama-Kayıt: 18:00
Konferans: 18:30
Kokteyl: 19:30

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe kayıt yaptırmak için tıklayın

*

Mustafa Özgünler Hakkında

Mustafa Özgünler, 1986 yılında Galatasaray Lisesinde bitirdiği orta öğrenimini takiben aynı yıl İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde Lisans eğitimine başlamıştır. 1990 yılında mezuniyetinin ardından İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü; Mimarlık Anabilim Dalı / Yapı Bilgisi Programında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 1994 yılında aynı bölümde doktora çalışmasına başlayan Mustafa Özgünler, 2005 yılında doktor ünvanını almıştır. Uzmanlık alanı yapısal yangın güvenliği ve iklimsel konfor konularıdır. 2009 yılında yardımcı doçent ve 2012 yılında doçent unvanı alan Mustafa Özgünler halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Profesör unvanı ile çalışmalarına devam etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :