Atatürk Orman Çiftliği'nin Anlamı, Değişimi, Dönüşümü

mimarizm.com / 10 Nisan 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri bu hafta, #miras temasıyla Deniz Kimyon ve Gencay Serter'i konuk ediyor.

Deniz Kimyon, Muş Alparslan Üniversitesi'nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümündeki lisans eğitiminin ardından, aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir. Çalışma konuları kentsel politika, konut alanları ve tasarım politikaları, planlamanın yasal ve yönetsel boyutlarıdır.

Gencay Serter, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nda şehir plancısı olarak çalışmaktadır. Lisans derecesini ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümünden almış, Ankara Üniversitesi Kent ve Çevre Bilimleri bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Çalışma konuları kentsel politika, çevre siyaset ve, korunan alanlardır.

Kimyon ve Serter'in "Atatürk Orman Çiftliği'nin Anlamı, Değişimi, Dönüşümü" başlıklı sunuşlarının tanıtım metni şöyle: 

"TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu üyeleri olan Kimyon ve Serter, meslek odası çalışmaları kapsamında inceledikleri, Ankara'nın önemli bir mücadele konusu olan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş amacını/düşünü ve son dönem bu kentsel kamusal alana ilişkin yapılan müdahaleleri, ütopyadan distopyaya bir seyir çerçevesinde irdelemektedir. Bu anlamda özellikle 2000’ler sonrası neoliberal kentleşme pratiğinin AOÇ arazisi üzerindeki çarpıcı etkilerinin görüldüğü bir süreç olmuştur. AOÇ özü, tözü itibariyle bir kamusallığın, kolektifliğin simgesi olarak üretilmiş iken; siyasi otoritenin iktidarını zor ile simgeleştirdiği bir alan haline dönüşmüş, hukuk ve kural tanımazlığın meşruiyet kazandığı bir dönüm noktasına tanıklık etmiş, yeni kentsel toplumsal muhalefetin konusu haline gelmiştir. Bu çerçevede AOÇ’nin değişim ve dönüşüm hikâyesi aynı zamanda Ankara kentsel mekânını, kentsel macrofromunun değişimine işaret etmektedir. 

Tarihi, kültürel, siyasal, ekonomik ve çevresel değer açısından Başkent Ankara’nın en özellikli alanlarından olan AOÇ üzerinde meydana gelen bu dönüşüm sürecinin ideolojik, hukuksal ve ekonomik etkilerinin bütünlüklü şekilde ortaya konulması amacıyla AOÇ tarihsel süreç içerisinde Ankara kent mekanına ve gündelik yaşamına etkileri anlamında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet devrimi sonrası yeni toplumsal yapının formülasyonunda AOÇ’nin kuruluşu ve Ankara’nın başkent oluşu tarihsel olarak kesişmekle beraber, sonrasında da önemli bir kent parçası haline gelen AOÇ ile Ankara kent bütününün mekânsal örüntülerinin değişimi ve dönüşümü de siyasal perspektif çerçevesinde birbirini izlemiş ve etkilemiştir. Ankara kent biçeminin değişimi, bizatihi AOÇ arazileri ve çeperinde 1920’lerden bugüne değişen yasal, yönetsel, ekonomik, siyasal düzlem çerçevesinde değerlendirilmiştir. Daha öz bir ifade ile bu çalışma Mekan (AOÇ) üzerinden, ideolojik, hukuksal bir tarih okuma çalışmasıdır." 

Seminer, 12 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :