AOÇ Düşlerinde Ödüller Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 08 Ekim 2015


Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanları için açtığı Kent Düşleri Fikir Proje Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.

Kent Düşleri Fikir Yarışması Atatürk Orman Çiftliği Kolokyumu yapıldı. Atatürk Orman Çiftliği alanlarını kapsayan uluslararası yarışmada iki kategoride ödüllerin sahiplerini bulduğu geceye kentlilerin ilgisi yoğundu. Kolokyum gecesinde açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan, "Atatürk Orman Çiftliği talan edilmesin diye yürüttüğümüz mücadelede AOÇ düşlerini topladık. Açtığımız uluslararası yarışmada büyük bir özveri ile çalışan jüri üyeleri ve emekle düşlerini büyüten tüm proje sahiplerine teşekkür ederiz. Bizim için anlamı büyük olan AOÇ Kent Düşleri Fikir Yarışması'nın kollokyumunu yine anlamlı bir haftada Mimarlık Haftası'nda yapıyoruz. Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi bu düşlerle birlikte yeni bir sürece evrilecek" dedi.AOÇ düşlerinin anlatıldığı projelere jüri tarafından birincilik ödülü verilmedi. Jüri üyeleri, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında getirilen önerilerin Ankara kent bütününde doğal, mekansal ve toplumsal anlamda bütünleşmesi; Başkent Ankara'nın yeşil sistemi içinde yeri ve öneminin vurgulanması; Halkın sağlığı, mutluluğu açısından, dinlenme-yenilenme amaçlı rekreasyon potansiyelinin korunması; Atatürk Orman Çiftliği'nin kuruluş amaçları ve felsefesi ile bağışlanma koşullarına uyarlılık sağlanması, amaçların bu doğrultuda geliştirilmesi; Atatürk Orman Çiftliği'nin asıl dayanağı olan tarımsal üretim işlevinin, üretim kültür ve eğitim kavramları ile birlikte geliştirilmesi; Toplumsallaşma, kamusal mekanda ortak yaşam kültürünün geliştirilmesi; Projenin getirdiği önerilerin tüm alanı kapsayıcılığı; Atatürk Orman Çiftliği'nin sahip olduğu doğal değerleri ile bir ‘Kültür Mirası' olarak korunması ve restorasyonu gibi kriterleri dikkate aldıklarını ifade ederek birincilik ödülünü vermeyi uygun görmediklerini belirtti.

Profesyonel kategoride ve Öğrenci kategorisindeki diğer ödüller ise şöyle;

Öğrenci kategorisinde ikincilik ödülünü Zeynep Sıddı Yılmaz'ın projesi ile Golden Nadimi ve Merve Okkalı'nın projeleri değer bulunurken; Jüri Teşvik Ödülleri'ni Cafer Kutru, Mehmet Şükrü Geyik, Zeki Derin; Mertkan Günaslan, Kübran Nazlı Şahin; Yasemin Malkoç, Meryem Mihrinur Düzenli; Türker Naci Şaylan paylaştı.

Profesyonel Kategoride İkincilik ödülünü bir proje ekibi olarak katılan, Serdar Malkoç Alpaslan Nizamoğlu, Atagül Nizamoğlu, Ayhan Erdoğan, Bilge Bektaş, Burak Özgür, Cansu Demir, Ceren İlter, Gözde Güldal, Şelale Balambar alırken, diğer ikincilik ödülüne ise Fulya Selçuk'un projesi değer görüldü.

Üçüncülük Ödülü'nü Başak Eren, Buse Özçelik projesiyle Sevgi Arıöz, Eren Çağdaş Bilgiç, Ece Tümer, İrem Şanlı, Gökçe Kırmacı, Yunus Taş'ın birlikte çalıştığı proje değer bulundu.

Gecenin sonunda Atatürk Orman Çiftliği ürünlerinden oluşan kokteyl katılımcılara sürpriz oldu.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :