12. Ulusal Akustik Kongre ve Sergisi

mimarizm.com / 26 Temmuz 2017
12. Ulusal Akustik Kongre ve Sergisi, 14-15 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Kuruluşunun 25. yılını kutlayan Türk Akustik Derneği (TAKDER)’in düzenlediği kongrenin amacı, ülkemizde akustiğin değişik alanlarında çalışan ve araştırma yapan kişileri bir araya getirmek, karşılıklı bilgi aktarımı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda akustikle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilenen kişi ve kuruluşlara ulaşılması ve katılımlarının sağlanması ile ülkemizin akustik konusundaki potansiyelinin ortaya çıkması ve gelişimine katkıda bulunulması beklenmektedir.

12. Ulusal Akustik Kongresi'nin teması “Gürültü Farkındalığı” olarak belirlenmiştir. Gürültüyü, istenmeyen ses olarak tanımlıyoruz. Gündelik hayatta farkında olmadan hoşlanmadığımız birçok sese maruz kalmaktayız. Özellikle şehirlerde her gün insan aktivitelerine dayalı gürültülerle (trafik, korna, alışveriş merkezi, uçak, hoşlanılmayan müzik, makine, havalandırma sistemleri ve insan sesleri) beraber yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Toplumla paylaştığımız şehirde hayatımızı akustik açıdan konforsuz olarak sürdürmeyi çaresizce kabullenmiş durumdayız. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir faktör olarak gürültünün kontrol edilebilmesi için toplumdaki bu konforsuzluğu kabullenme durumunu aşmak, gürültünün farkında olmak ve insanlarda da bu konuda farkındalık yaratmak, bu sayede gürültü oluşturulmaması veya istenmeyen seslerin en az seviyede tutulması için çözüm getirmeye çaba sarfetmek gerekiyor. Farkındalığın oluşması, bu konuda çözüm üretilmesi ve ortaya konacak çözüm yollarının uygulanmasında kullanıcılarla işbirliği yapılması adına önem taşıyor.

KONULAR
Akustik ölçümler, ölçüm sistemleri
Fiziksel akustik
Fizyolojik-Psikolojik akustik
Gürültü denetimi
Kentsel akustik
Mimari akustik
Makine akustiği ve titreşimleri
Taşıt akustiği
Müziksel akustik
Sualtı akustiği
Standartlar ve yönetmelikler
Akustik ile ilgili diğer konular

ÖNEMLİ TARİHLER
Bildiri özeti son gönderim tarihi: 15 Mayıs 2017
Özet hakem değerlendirme sonuçları: 29 Mayıs 2017
Bildiri son gönderim tarihi: 1 Ağustos 2017
Tam metin hakem değerlendirme sonuçları: 15 Ağustos 2017

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :