10. Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu

mimarizm.com / 27 Ocak 2016
Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu, bu sene güncel olayların ışığında "Karşılaşmalar: Krizler ve İmkanlar" temasıyla 27-28 Haziran'da İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleşecek.

"Gündelik hayatımız bir yandan savaşlar, mülteci göçleri, terör eylemleri, enerji kıtlığı gibi aktüel haberlerle çevreli bir biçimde ekolojik, ekonomik, sosyal krizler içinde geçerken, çöken mevcut yaşam düzenleri bir yandan da bugüne ait yeni alternatiflerinin doğmasını tetikliyor. Yeni üretim modelleri, maker kültürü, takas ekonomisi, yeni iletişim biçimleri, yeni enerji stratejileri gibi birbirinden bağımsız gibi görünen hareketler aslında yeni teknolojilerin dönüştürdüğü bir dünyada krizlere karşı yeni imkanların yaratılabildiği bir geleceğin işaretleri.

Bu krizler ve imkânlar ortamında, mimarlık, tasarım, teknoloji, çevrebilim, sosyoloji gibi disiplinlerin bilgi alanlarını hiç olmadığı kadar ortak bir zeminde "karşılaşmalara" açması gerekli gibi görünüyor. Doğadan, besininden, atığından, kullandığı enerjiden, bilgiden ve tükettiği her şeyin asıl kaynağından uzaklaşan insan için kendisini yeniden yaşamın odağına taşıyacak alternatif düzenlerin kurulmasında sayısal teknolojiler nerede duruyor? Krizler ve imkânların karşılaştığı şu günlerde sayısal tasarım, üretim ve iletişim daha iyi bir dünya için bize hangi alanlarda açılımlar yapabilir? Veri ağları üzerinde modellenen ve veri akışı içinde biçimlenen bu yenidünyada hangi umulmadık veriler karşılaşıyor? Tüm bu dönüşümler ve araştırmalar tasarım eğitimine nasıl ve hangi stratejilerle yansıyor? 

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu’nda sayısal tasarım ve üretim alanındaki farklı yaklaşımların ve deneyimlerin krizlere dayalı bir gündem içinde ne tür yeni  imkânlar ve alternatifler üretebildiğini tartışabilmek için katılımlarınızı bekliyoruz."

Sempozyuma gönderilen genişletilmiş bildiri özetleri ve tam metin bildiriler bilim kurulu tarafından değerlendirilecek. Genişletilmiş bildiri için format daha sonra ilan edilecek.

Seçilen bildiriler daha sonra Yapı Dergisi'nde yayınlanacak.

Sempozyum Takvimi
Bildiri ve Çalıştay Önerileri Çağrısı  25 Ocak 2016
Genişletilmiş Bildiri Özeti, Çalıştay Önerileri ve Poster Özeti Teslimi  1 Nisan 2016
Tam Metin Bildiri ve Poster Teslimi  27 Mayıs 2016
Çalıştaylar  ​24-26 Haziran 2016
Sempozyum  27-28 Haziran 2016
Seçilen bildirilerin makale olarak teslimi (Yapı Dergisi)  15 Temmuz 2016

Bilim Kurulu
Arzu Gönenç Sorguç, Arzu Erdem, Başak Uçar, Birgül Çolakoğlu, Burcu Şenyapılı Özcan, Can Gündüz, Elif Kendir, Elif Erdine, Emine Mine Thompson, Ethem Gürer, Fulya Özsel Akipek, Gülen Çağdaş, İpek Gürsel Dino, Kutay Karabağ , Leman Figen Gül, M. Emre İlal, Mehmet Ali Altın, Meltem Aksoy, Meral Erdoğan, Mine Özkar, Neşe Çakıcı, Orkan Telhan, Ozan Önder Özener, Özgür Ediz, Salih Ofluoğlu, Sema Alaçam, Serkan Palabıyık, Sevil Yazıcı, Suzan Girginkaya Akdağ, Şebnem Yalınay Çinici, Şule Taşlı Pektaş, Tuba Kocatürk, Tuğrul Yazar, Yüksel Demir 

Sempozyum konu başlıkları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :