"Zeki Sayar ve Arkitekt" Sergisi

mimarizm.com / 05 Aralık 2011
"Zeki Sayar ve Arkitekt" Sergisi

Mimarlar Odası Anma Programı 2011-2012 kapsamında gerçekleştirilen "Zeki Sayar ve Arkitekt: Tasarlamak. Örgütlemek . Belgelemek" sergisi 9 Aralık'ta ziyarete açılıyor. 

Mimarlar Odası tarafından, Türkiye'nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimarların anısını yaşatmak üzere 2006 yılından bu yana gerçekleştirilen Anma Programı'nın 2010-2012 dönemi için seçilen mimar Zeki Sayar ve başyapıtı Arkitekt dergisi hakkındaki çalışmalarda son aşamaya gelindi.

"Tasarlamak. Örgütlemek . Belgelemek" başlığı altında düzenlenen Anma Programı çalışmaları, 9 -10 Aralık 2011 tarihlerinde gerçekleşecek sempozyum ve ona paralel olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde ziyarete açılacak sergiyle mimarlık camiası ile paylaşılacak.

Mimarlar Odası Anma Programı Komitesi, Arkitekt dergisindeki etkinliği çerçevesinde, Türkiye'de 50 yıl boyunca yayıncı, mimarlık düşünürü ve eleştirmeni kimliği ile öne çıkan ve belirleyici olan; yine yayıncılığı yoluyla ve doğrudan mesleki örgütlenme içinde çalışmalarıyla anımsanan; bunların yanı sıra hatırı sayılır sayıda yapıyı tasarlayıp inşa eden bir mimar olarak Zeki Sayar'ın varlığını daha net olarak ortaya çıkarmak, yaşamını, yapıtlarını, arkadaş ve dostlarını, etkinlik çevresini, mimarlık düşüncesini açığa çıkarmak için kapsamlı bir çalışma yürüttü.

Türk mimarlık dergiciliğinin tarihini öğrenmek için bir fırsat olarak görülebilecek olan Arkitekt dergisi koleksiyonunun varlığının gelecek kuşaklara daha iyi kalabilmesi, daha kolay ulaşılabilirliği ve izler çevresinin genişlemesi amaçlarıyla, derginin tümünün sayısal ortama aktarılması gerçekleştirildi. Koleksiyonunun dizini hazırlandı; bu dizin içinde istenilen konulara göre rahatlıkla dolaşabilmek amacıyla bir veritabanı hazırlandı.

Öte yandan çıkarılan Zeki Sayar Bibliyografyası'nın ve Zeki Sayar Yapı-Proje Listesi'nin sağlamasının yapılabilmesi için gerek arşiv ve kütüphanelerde, gerekse kentsel mekânlarda araştırma ve inceleme çalışmaları yapıldı; listeler ve görsel malzeme hazırlandı.

Arkitekt dergisi odaklı, Arkitekt başyazıları, Zeki Sayar eleştiri yazıları ve Arkitekt dergisinin mimarları, temaları ve benzeri konu bağlamları üzerine çalışmalar kapsamlı biçimde genişletildi ve detaylandırıldı.

Mimar Abidin Mortaş'ın Zeki Sayar'a yazdığı mektuplar, Sayar'ın ailesinden temin edilerek Osmanlıcadan Türkçeye çevrildi ve değerlendirildi.

Ayrıca Sayar'ın kızının sağladığı olanaklarla, sergide kullanılmak üzere, Arkitekt dergisi özgün kopyaları, klişe ve özgün fotoğraf malzemeleri, Sayar'ın kendi çalışma masası gibi malzeme ve eşyaların değerlendirilmesi tamamlandı.


"Zeki Sayar ve Arkitekt: Tasarlamak. Örgütlemek . Belgelemek" sergisi, 9-30 Aralık 2011 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Karaköy Sergi Salonu'nda izlenebilir.


Anma programı hakkında ayrıntılı bilgi için
tıklayınız  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :