Zamansız

mimarizm.com / 26 Mayıs 2021
11 Haziran'a kadar Kirkor Sahakoğlu’nun “Zamansız” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapacak GALERİ 77, sanatseverlere sergiyi çevrimiçi izleme fırsatı da sunuyor.

Zamansız”, Kirkor Sahakoğlu’nun zaman ve mekân ilişkisini sorguladığı son dönem çalışmaları arasında yer alan 35’i aşkın yapıtını bir araya getiriyor ve tıpkı sergi mekânının kendisi gibi, geçmişle geleceğin tam ortasında bir yerde duruyor.

Sahakoğlu’nun yeni sergisi “Zaman, insan zihninden bağımsız bir gerçekliğe sahip midir?” sorusuna yanıt arayıp, mekânın insanın aidiyet kavramını pekiştiren temel bir olgu olup olmadığını sorgularken, serginin mekânı da bu tartışmaya katılıyor. Söz konusu mekân, Karaköy’de, çok yakında restorasyon çalışmalarına başlanacak olan 200 yıllık metruk bir yapı… Eski bir şarap deposu olan bu yapı, serginin ardından kapsamlı bir restorasyonla yenilenecek ve çalışma tamamlandıktan sonra GALERİ 77’nin yeni sergi mekânı olarak kapılarını sanatseverlere açacak.

Kirkor Sahakoğlu, sergi alanında birden fazla zaman ve uzam ile bağ kuruyor; “Kuşaklar boyunca bildiğimiz tek doğru, gördüğümüz tüm yüzeyler içinde en az tanıdığımız kendi yüzümüzdür” mottosu ile izleyenleri farklı sorgulamalara götürüyor. Mekânın geçmişinin, hatıralarının ve tınılarının yapıtlarla harmanlandığı bu özel sergi ortamında sanatçı, heterotopyalar içinde bireyin yaşam dinamiklerine odaklanıyor.

Kirkor Sahakoglu, Tuval üzerine karışık teknik, 60x60 cm

Yüzyılın izlerini taşıyan, hikâyelerle dolu bir yapı

Karaköy’de, Kemeraltı Caddesi, Şarap İskelesi Sokak No. 7’de yer alan yapı, ilk başta şarap deposu kimliğiyle ortaya çıkmış. Yaklaşık 200 yıl önce bölgede yer alan ve sokağa adını veren Şarap İskelesi yıllar boyu Ege adalarından İstanbul’a fıçılarla şarap ve rakı taşınan bir merkez olmuş. Bugün “Zamansız” sergisine ev sahipliği yapan bu bina da Rum denizcilerin taşıdığı şarapların muhafaza edildiği depolardan biriymiş. Aynı bina daha sonra, pastacılık yapan Rum bir aile işletmesini ağırlamış. Şarap kokusu yerini vanilya ve menekşe şekeri kokularına bırakmış. Senelerce pastane olarak hizmet veren bina zaman içinde yeniden el değiştirmiş ve bu kez Tariş Şarabı’na mekân olmuş. 2019 yılında Galeri 77 tarafından satın alınan bina, Kirkor Sahakoğlu’nun sergisinden sonra restore edilerek, sanat galerisi olarak yaşama tanıklık etmeye devam edecek.

11 Haziran'a kadar devam eden sergi, eşzamanlı olarak GALERİ 77 Youtube kanalından çevrimiçi de izlenebilir.

 

*

Kirkor Sahakoğlu Hakkında

İstanbul doğumlu Kirkor Sahakoğlu, Getronagan Lisesi’nin ardından Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Reklam Grafiği Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Milano’da Istituto Europeo Di Design’da yüksek lisansını tamamladı. Domus Academy’de eğitimlere ve atölyelere katıldı. 1985 yılından itibaren Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve yaratıcı yönetmenlik yaptı. Ardından kendi ajansını kurarak, markalaşma sürecindeki pek çok kuruma ve ürüne destek verdi. 2010 yılından bu yana serbest çalışan, ajanslara ve kuruluşlara danışmanlık yapan Sahakoğlu, halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü’nde ders veriyor. Çeşitli üniversitelerde seminerler ve atölyeler düzenliyor.

Katıldığı sergiler

- 2013 yılında Tütün Deposu’nda “DİLDİLİAN KARDEŞLERİN OBJEKTİFİNDEN BİR ERMENİ AİLESİNİN YİTİK GEÇMİŞİNE TANIKLIKLAR 1872-1923” adlı serginin küratörlüğünü üstlendi.

- 2015 yılında Tütün Deposu’nda “EKSİK” isimli ilk kişisel sergisini açtı.

- 2016’da Galeri Bu’da düzenlenen “AYAKLANMA” isimli karma sergiye katıldı.

- 2017 yılı mayıs ayında Galata Rum Okulu’nda “UTOPIA” isimli kişisel sergisini açtı. Aynı yıl, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Sultanahmet Cumhuriyet Müzesi’nde düzenlenen Öğretim Görevlileri  “A4” sergisine katıldı.

- 20-23 Eylül 2018’de “BLUE HOTEL- EVERY ROOM IS LONELY” isimli özel proje ile Contemporary İstanbul’da yer aldı.

- 15 Eylül 2018’de Atina Belediyesi Kültür Salonu’nda başlayan ve daha sonra 1 Ekim 2018’de Selanik Society for Macedonian Studies Gallery, 5 Kasım 2018’de İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu, 19 Kasım - 2018’de Galata Rum Okulu ve Ocak 2019’da Gökçeada Tepe Köy’de düzenlenen “GEZİCİ SERGİ”ye katıldı.

- Yine 2018’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Sultanahmet Cumhuriyet Müzesi’nde düzenlenen “SANATIN TASARIMI, TASARIMIN SANATI” sergisine katıldı.

- 11 Nisan 2019’da Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde “PASSION” isimli kişisel sergisini açtı.

- 9 Mayıs 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul kampüsünde “Shhh.!: SESSİZLİK” isimli disiplinler arası sergiye katıldı.

- 12-15 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen CONTEMPORARY ISTANBUL’a “Galeri 77” standındaki eserleriyle katıldı.

- 16 Temmuz 2020’de Galeri 77’de “REMEMBER ME / HATIRLA BENİ” isimli karma sergiye katıldı.

- 11 Mart 2021’de Galeri x-ist’in “AK-SAYANLAR” isimli karma sergisine katıldı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :