"Yüz Rezonanslarıyla Dans" Resim Sergisi

mimarizm.com / 16 Şubat 2021
Bahri Genç'in "Yüz Rezonanslarıyla Dans" isimli resim sergisi 23 Şubat - 20 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin'in Nişantaşı adresinde ziyaret edilebilir.

150x180 cm tuval üzeri akrilik
190x150 cm tuval üzeri akrilik

Bahri Genç yıllardır boğuşuyor ifade ve yüzlerle. Bir jilet gibi keskin fırça dokunuşları, şeffaf lekelere dönüşüveriyorlar. Üst üste binen ama her biri kendi dilini konuşmaya çalışan boya saçakları sökün ediyor tuvalden.

Bahri her bir çehreyi ve ifadeyi dilimlere ayırıyor bir cerrah titizliğiyle. Yakından bakılan boya uzağa çekildiğinde tebessüm oluyor ya da endişe... Binbir insan hali hemhal oluyor boş yüzeyde aniden... Gözler kendini silmeye çalışsa da elimizde kalan kocaman yüzler oluyor. 

Boyadan bir tin duruyor karşımızda

Bahri Genç, çağdaş bir portre yorumcusu olarak, insan yüzündeki ifade derinliğini "soyutlamacı" bir tavırla ele alıyor. Metaforlarla saydam anlam katmanları oluşturuyor. Eserleri yakından incelendiğinde soyut bir görünümdeyken, uzaktan bakıldığında farklı bir gerçeklik sunuyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

183x170 cm tuval üzeri akrilik

*

Bahri Genç Hakkında

1963 yılında Erzurum’da doğdu. 1982 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Yüksek lisans eğitimini 1992’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesi’nde tamamladı.

1990 yılında kişisel sergilerine başlayan sanatçı, Türkiye konulu resimler yapması için Düsseldorf’a davet edildi. Eserleri, İstanbul Basın Müzesi, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Balıkesir Devrim Erbil Müzesi gibi Türkiye’nin önemli özel koleksiyonlarında ve Davis Lisboa Mini Contemporary Art Museum’da bulunmaktadır.

Çalışmalarını İstanbul’da bulunan atölyesinde sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :