YOĞUNLUK'tan İlk Sergi: "Axis Mundi"

mimarizm.com / 18 Nisan 2014
YOĞUNLUK'tan İlk Sergi: "Axis Mundi"


İstanbul menşeli sanat inisiyatifi YOĞUNLUK, ilk sergisi Axis Mundi'yi8 Mayıs'ta Adahan İstanbul'da açtı.


İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler ve Elif Tekir tarafından kurulan YOĞUNLUK , sanat etkinliğinin mekan ile ilişkisi üzerine odaklanıyor. İnisiyatif, mekanı sanat ürünlerinin sergilendiği bir 'container' olarak değil, sanatsal üretiminin nesnesi olarak ele alıyor. İstanbul'da özgün nitelikleri olan mekanları keşfetmek ve bu mekanlara özgü sanat işlerinin üretilmesini sağlayarak güncel sanatın mekansal deneyim ile iç içe geçtiği sergiler düzenlemek, inisiyatifin temel motivasyonunu oluşturuyor.

Sergilerde yer alacak sanatçılar, yine YOĞUNLUK tarafından yürütülecek bir uluslararası 'artist-in-residency' (misafir sanatçı) programının parçası olarak üretim yapacaklar. Sergiler, sanatsal üretimin tüm mecralarına açık olacak.

YOĞUNLUK'un ilk sergisi Axis Mundi, Beyoğlu Asmalı Mescit'te bulunan Adahan Otel'in bodrum katında yer alan 150 yıllık mahzende gerçekleşecek. Mahzenin ana mekanında yer alacak enstalasyon, Türkiye mimarlığının önemli isimlerinden Nevzat Sayın ile sanatçı Ahmet Doğu İpek tarafından tasarlandı. Adahan İstanbul'un mekan sponsoru olduğu sergideki diğer işler ise sanatçı İsmail Eğler ve Nezih Vargeloğlu 'na ait.

Serginin odağında duran enstalasyon, söz konusu mekanın özgül nitelikleri içerisinden ortaya çıkan bir zaman-mekan deneyimi yaratmayı amaçlıyor. Mekanın içindeki kuyu bir tür axis mundi yorumuna dönüşüyor. Kuyunun ağzı, bu dünyadan başka bir dünyaya açılan bir kapı... Kuyunun merkezinden geçen eksen, bilmediğimiz bu yeraltı dünyasının da ekseni... Fakat kuyuyu içinde barındıran mekanın ekseni bu ekseni tutmuyor, kuyudan çıkıp zemine yayılan suyun içinde duruyor. İlk eksen ise içinde su olan kuyunun boşluğu içinde... Böylece su-zemin ve boşluk, birbirlerinin içinde oldukları halde birbirlerine hiç değmeyen eksenler olarak mekanda var oluyorlar.

Sergiyi tamamlayan diğer işler ise kuyunun açıldığı öte dünyanın zaman-mekanına dair muğlak hayaller kuruyorlar. Sergideki işler, maddeden hayale doğru giden bir sarmal içerisinde, mekanla hep oradaymışcasına bütünleşecek bir şiir yazmaya uğraşıyorlar.

Axis Mundi sergisi, 8 Mayıs - 22 Haziran 2014 tarihleri arasında Adahan İstanbul'da görülebilir.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :