Yeşili Doldurmak

mimarizm.com / 04 Mayıs 2017
Burcu Perçin, 20 Nisan – 20 Mayıs 2017 tarihleri arasında x-ist’te izleyiciyle buluşacak olan “Yeşili Doldurmak / Fill in the Plant” başlıklı yeni sergisinde, insanoğlunun inşa ettiği yapay doğa manzaralarını kendisine özgü bir ironi ile yorumluyor.

İnsanlığın Gün Batımı 1, fotoğraf üzerine yağlıboya 80 x 130 cm, 2017

Şehrin farklı alanlarında yaratılan peyzaj kurgularındaki yapay görüntüleri sorunsalı haline getiren sanatçı, yeşilin hâkimiyetinde şekillenen manzaralar ortaya koyuyor. Burcu Perçin yeni serisinde modern insanın yaşam alanlarında ortaya koyduğu peyzaj imgelerine ışık tutarken, onun doğa ile olan sorunlu ilişkisini de çalışmalarının merkezine taşıyor.

Bitki Evleri
tuval üzerine yağlıboya, 150 x 220 cm, 2016

Sanatçı kompozisyonlarında, İstanbul’un yanı sıra ziyaret ettiği farklı ülkelerde karşılaştığı insan üretimi doğa düzenlemelerini de yeniden yorumluyor. Sergide izleyiciye sanatçının önceki serilerinden tanıdık gelebilecek olan mermer imgelerini barındıran kimi işler de yer alıyor.

Neşe Apartmanı, tuval üzerine yağlıboya, 150 x 118 cm, 2017

Beyaz Küp, tuval üzerine yağlıboya, 90 x 135 cm, 2017

Sanatçı yeni serisine dair şunları söylüyor:“Doğaya verdiğimiz ağır tahribatla birlikte ona olan ihtiyacımız da her geçen gün artıyor. Bu ihtiyacı ise yapay doğalar inşa ederek karşılamaya çalışıyoruz. Geçmiş peyzaj geleneğinden daha farklı olan bu yeni doğa anlayışı serginin odak noktasını oluşturuyor. Böylelikle ürettiğimiz yapay doğalar içinde kendi güvenli alanlarımızı yaratmaya çalışıyoruz. Bu manzaralar kimimizin irkilerek baktığı, kimimizin ise fark etmeden sahiplendiği bir doğa oluşumuna dönüşüyor. Peki gerçekten yarattığımız bu suni doğayla ilişki kurabiliyor muyuz? Onu ne kadar özümsüyoruz? Bu bizi ne kadar güvende tutuyor? Yabani doğa ve bizim onun üzerine yaptığımız şu anki peyzajların arasında nasıl bir bağ kurabiliriz? Biz yeşili nasıl dolduruyoruz?.

İnsanlığın Gün Batımı 2, fotoğraf üzerine yağlıboya, 90 x 130 cm, 2017

Burcu Perçin’in “Yeşili Doldurmak / Fill in the Plant” başlıklı yeni sergisini 20 Nisan – 20 Mart tarihleri arasında x-ist’te izlenebilir. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :