“Yarın Bugünden Kurulur”

mimarizm.com / 19 Haziran 2017
CerModern, bir süredir kamusal hizmete kapalı olan Hacettepe Sanat Müzesi’ne geçici olarak ev sahipliği yapıyor. Müzenin “Yarın Bugünden Kurulur” başlıklı yeni koleksiyon sergisi, 50. yılını kutlayan Hacettepe Üniversitesi’nin sanat yapıtları belleğini de görünür kılıyor.

“Yarın Bugünden Kurulur: Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyonu” sergisi, Türkiye Plastik Sanatlar atmosferinin yakın tarihinin, farklı tekniklerdeki yüzeyler, heykeller, seramikler, yerleştirmeler ve video sanatı üzerinden müze koleksiyonunun küçük bir portresini sunuyor. Yeni koleksiyon, 2005 yılındaki yapıtların oluşturduğu çekirdek koleksiyonun etrafında, CerModern’de tıpkı bir müze gibi kurgulanan mekânda sergileniyor. 

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener ve Zuhal Baysar'ın üstlendiği serginin ana seçkisi, sanatçıların 2015-2017 yılları arasında Hacettepe Sanat Müzesi’ne armağan ettikleri yapıtlardan oluşuyor. Bu yeni yapıtlarla özellikle genç sanatçılara kapılarını açıp geleceğe dair adımlarını destekleyen müze, aynı zamanda Türkiye Plastik Sanatları’nın önde gelen isimleriyle seçkin ve geniş bir sanat müzesi koleksiyonu oluşturma yönünde ilerliyor. 

"Müzesini bekleyen yapıtlar" CerModern’de

2016 ve 2017 yılı başında müze envanterine armağan edilen ve serginin çerçevesini belirleyen yapıtlar, CerModern’de ilk kez sanatseverlerle buluşuyor. Bu sergiyle birlikte, nitelikli bir koleksiyona sahip olma hedefi ve "müzesini bekleyen yapıtlar"ın özlem duyduğu mekan, bir kez daha vurgulanıyor. 

Son bir yıldır tadilat dolayısıyla kamusal hizmete kapalı olan Hacettepe Sanat Müzesi'nin CerModern’de ziyarete açılan yeni koleksiyon sergisi, müzenin izleyici potansiyelini farklı bir mekânda ağırlamak amacıyla, yeni yapıtları ön planda tutarak oluşturulmuş. 

Koleksiyon 12 yılda 500 yapıta ulaştı

Burhan Doğançay’ın eşi Angela Doğançay, Kasım 2016’da sanatçının son dönem çalışmalarından sekiz yapıtını daha müzeye armağan etmişti. Her geçen gün değeri artan koleksiyonda bugün, Doğançay’a ait 48 yapıt bulunuyor. 2015-2017 döneminde sanatçıların müzeye armağan ettikleri yapıt sayısı ise 80’e ulaşmış durumda.

Hacettepe Sanat Müzesi, 4 Ekim 2005 tarihinde 76 yapıtla başladığı yolculuğuna, bugün 500 yapıtla devam ediyor. Müzede; Burhan Doğançay, Feyheman Duran, Osman Dinç, Fikret Otyam, Hikmet Onat ve Nuri Abaç gibi önemli sanatçıların eserleri bulunmakta. 

“Yarın Bugünden Kurulur: Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyon” sergisi, 30 Temmuz 2017 tarihine kadar Ankara, CerModern'de izlenebilir. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :