"Yakın Plan"

mimarizm.com / 27 Nisan 2017
Bozlu Art Project Nişantaşı, 4 Mayıs – 8 Haziran tarihleri arasında Çağatay Odabaş’ın Yakın Plan / Close Up isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatsal beslenme kaynakları ve referanslarını ağırlıklı olarak sinemadan alan sanatçının sinema tarihinin ikonik filmlerindeki ikonik sahnelere odaklanan sergisi izleyicileri resimlere daha yakından bakmaya davet ediyor.

The Pure, 2017, acrylic on canvas, 150 x 240 cm

Çağatay Odabaş, Yakın Plan / Close Up isimli sergisinde fotografik etki yaratan binlerce farklı renkli noktanın bir araya geldiği pointilist resim tekniğini kullanarak, sinema tarihinin ikonik filmlerindeki figürlere bir de kendi gözünden bakmamızı istiyor. Sanatçının seçtiği karelerdeki portreler izleyenle izlenilen arasındaki ilişkiye odaklanarak dondurulmuş bir “an”daki imgenin değişken ve izleyici tarafından çoğaltılabilir yapısına vurgu yapıyor.

The Doubt, 2017, acrylic on canvas, 150 x 340 cm

Odabaş, fotografik etki veren portrelerinin uzun seanslar alan yapım süreci için “Resimlerimi oluştururken genellikle önce karakteri sonrasında sahneyi seçiyorum. Aslında Lego mantığıyla hareket edip önce sahneyi parçalara bölüyorum, sonra bu parçaları tek tek noktalayarak bir araya getiriyorum. Sonuçta ne çıkacağını bilerek, adeta lego yapar gibi sürece odaklanıyorum ve bundan müthiş keyif alıyorum.” diyerek, resim yapma sürecinin ressam tarafından adeta “ritüel” olarak kabul edilen “haz” verici yönüne dikkat çekiyor. Yakından bakıldığında sadece renklere dönüşerek silikleşen portreler uzak ve yakın plan ilişkilerinin izleyicinin üzerindeki etkisine ressam gözünden bir bakış sunuyor.

Sanatçı Hakkında

1980 yılında İstanbul’da doğan Çağatay Odabaş, 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi Bölümü’nde eğitim alır. 1998 – 2002 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olur. Çalışmalarında bilinçli olarak herhangi bir akım veya üsluba bağlı kalmayı tercih etmeyen Odabaş’ın sinemadan beslenen anlatım tekniği, renk ve biçim ilişkileri üzerine yoğunlaşan arayışlarını yansıtmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :