Türkiye'nin Konut Serüvenini Aktaran Sergi Ankara'da

mimarizm.com / 11 Kasım 2016
VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) işbirliğiyle düzenlenen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 5. ve son sergisi, İstanbul’un ardından Ankara’da izleyiciyle buluşuyor.

Küratörlüğünü Cem Sorguç’un yaptığı, TSMD Mimarlık Merkezi’nde 23 Aralık’a kadar görülebilecek sergi, “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: GEÇ OLMADAN EVE DÖN - Konut Serüveni Üzerine Bir Sergi” adını taşıyor.

Temel yaşam mekanlarından yola çıkarak barınma kavramına odaklanan sergi, ziyaretçileri keyifli bir yolculuğa davet ediyor. Konuta dair yanıtsız kalan soruları cevaplamaya değil, soruların çıkış nedenlerini ve insanın aradığı cevapları, kent ve çevre dahilinde ortaya koymaya çalışıyor. 

İnsanın barınma serüveninin binlerce yıl önceye uzanan tarihsel ve karmaşık bir konu olduğunu belirten küratör Cem Sorguç, sergi hakkında şöyle diyor: “Bugün daha çok telaffuz ettiğimiz konut ve konut sorunu ise Endüstri Devrimi’ne ve Türkiye’de Tanzimat Dönemi’ne tarihleniyor. Bu tarihlerden itibaren; kimin tarafından, kim için, nerede ve nasıl yapıldığı, yapılacağı artık bir sorun olarak kabul edilegelen barınmanın çoğul hali, konutun serüveni belirmeye başlıyor. Sergi, üç bölümde bu serüveni ve konuta dair soruların ortaya çıkış nedenlerini ortaya koymaya çalışıyor. Bu serüven elbette son bulmaz, en eski yapı tipi olan konut, insan yaşadığı sürece var olur.”

Ziyaret Bilgisi:
TSMD Mimarlık Merkezi
16 Kasım - 23 Aralık 2016
Pazar hariç her gün, 10:00-20:00 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :