Ten ve Ruh

mimarizm.com / 22 Eylül 2022
Evliyagil Dolapdere, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği Ten ve Ruh sergisine, 31 Aralık tarihine kadar ev sahipliği yapacak.

Müze Evliyagil Ankara’da Ekim 2022’de açılacak olan Sanat Umudun En Yüksek Biçimidir sergisine paralel olarak kurgulanan Ten ve Ruh sergisi, Evliyagil Dolapdere’de genç kuşağın üretimlerine odaklanarak tamamlanıyor. Türkiye’de öne çıkan Müze Evliyagil ve PAPKO koleksiyonlarından seçilmiş, 1980’ler ve 1990’larda doğmuş olan 14 sanatçının eserlerinden bir araya gelen sergi, Çağdaş Sanatı her iki koleksiyon ekseninde ele alarak beden imgesine odaklanıyor.

Serginin küratörü Beral Madra “Ten ve Ruh” sergisi ile ilgili şunları söylüyor; Beden yalnız bir resim ya da heykel değildir, Ruh ve düşünceyi içerir, bedenin var olduğu ortamı yansıtır ve var olan her şeyle ilişki kurar. Sanat üretiminde beden; yapıldığı döneme ve coğrafyaya ilişkin sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel gerçekleri, oluşumları anlamayı ve yorumlamayı önerir.

Bu sergideki beden imgesi üstüne odaklanmış yapıtlar bu kuşak sanatçıların yaşadıkları dönemin oluşumları ve gerçekleri üzerine düşüncelerinin, yorumlarının ve eleştirilerinin metaforlarıdır. Kuşkusuz bu sergi yalnız insan bedeni üstünden izleyiciye bir yıldırma mesajı göndermeyi içermiyor, aynı zamanda genç kuşak sanatçıların toplumsal yapı içinde nasıl bir sorumluluk ve öngörü taşıdıklarını da gösteriyor. Sanatçının sorguladığı bu bedenler, günümüzdeki kimlikler sorununun irdelenmesi gerektiğini işaret eder.

Ten ve Ruh sergisi 31.12.2022 tarihine kadar, Perşembeden Pazara Evliyagil Dolapdere’de görülebilir.

Sanatçılar: Alpin Arda Bağcık, Bahar Oganer, Burak Dak, Deniz Aktaş, Eda Gecikmez, Gözde İlkin, Gülşah Bayraktar, Mustafa Karasu & Şerif Karasu, Sadık Arı, Tarık Töre, Ümmühan Yörük, Yaşam Şaşmazer, Yuşa Yalçıntaş


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :