Tanrı Kompleksi

mimarizm.com / 17 Ekim 2019
Evren Sungur’un beşinci kişisel sergisi Tanrı Kompleksi, 31 Ekim-7 Aralık 2019 tarihleri arasında Art On İstanbul’da görülebilir.

İsimsiz, 2019 Tuval üzerine karışık teknik 160x140cm ©Kayhan Kaygusuz

Evren Sungur, son iki yıldır üzerinde çalıştığı seri ile çok tanrılı inanışlar etrafında gelişen toplum düzeni konusuna eğiliyor ve bu zengin mitolojiden beslenerek günümüz insanına bakıyor.

Evren Sungur, Tanrı Kompleksi sergisi için iktidar tarafından sipariş edilen ve insan eliyle yapılan arkaik tanrı heykellerini merkeze alıyor ve bu merkezin referansları ile bugünün tanrılaştırılan bireylerini düşlüyor. Sungur’a göre, geçmişte, yöneten sınıfın kendisinden daha yüce, tanrıya ait bir gücü sahiplenerek kurduğu düzen, bugün önce liderlerin sonra da bireylerin tanrılaştırılmasına karşılık geliyor. Sungur, serginin esas meselesi olarak işaret ettiği “abartılan bireyselliği”, resmin merkezine yerleşen tanrısal, heybetli figürlerle ele alıyor.

Anadolu medeniyetlerinin ürettiği tanrılardan ilham alan sanatçı, kutsal sayılan hayvanlar ile birleştirilerek yaratılan tanrı tasarımlarının, dönemin malzeme ve teknik kısıtlamalarıyla geliştirilen kunt biçimlerinden hareket ediyor. Nihayetinde resimde sembolize edilen tanrılar, görkemli görünüşlerinin arkasında bir trajediyi taşıyorlar: kısa kanatlarıyla uçamayan gök tanrısı gibi yüklendikleri işleve uygun bir donanımdan mahrumlar.

Evren Sungur resminde zemini kuran peysaj, arka planda belirgin biçimde sürerken, kalabalık figürler ve yoğun kompozisyon elemanları, bu sergi ile birlikte yerini büyük lekelere, tekli figüre ve espasa bırakıyor. 

Sergi, 31 Ekim-7 Aralık 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

*

Evren Sungur hakkında

1980 İstanbul doğumlu Evren Sungur, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans programını tamamladı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde heykel eğitimi aldı. “Canlı Yayın” (Akademililer Sanat Merkezi, İstanbul, 2010), “Gövde Gösterisi” (Galeri Zilberman, İstanbul 2012), “Organik Makineler: Bir Heykel İçin Eskiz” (Summart Sanat Merkezi, İstanbul, 2015) ve “Personator” (Art On İstanbul, 2017) adlı üç kişisel sergi gerçekleştirdi. “100 Painters of Tomorrow” (Beers Contemporary, Londra, 2014) ve START London (Londra, 2016)’da eserleri sergilendi. İstanbul, Berlin, Marakeş, Basel ve Londra’da sanat fuarlarına katıldı. Thames & Hudson tarafından yayımlanan 100 Painters of Tomorrow adlı kitapta çalışmalarıyla yer aldı. Çalışmalarına İstanbul, Moda’daki atölyesinde devam ediyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :