Tangible Memories: Kapalıçarşı

mimarizm.com / 24 Mayıs 2024
İstanbul Beykent Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin “Tangible Memories: Kapalıçarşı” sergisi, ETMK İstanbul Şubesi ev sahipliğinde İstanbul Tasarım Müzesi’ndeki 47 no.lu sıra dükkanda 24 Mayıs Cuma günü açılıyor.

Görsel: Helin Çiftçi

ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği) İstanbul Şubesi, İstanbul Tasarım Müzesi’ndeki 47 No.lu sıra dükkanındaki etkinlikler dizisine katılımcı ve zengin bir programla devam ediyor. İlk etkinliğini 31 Ocak 2024 günü İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açılışı yapılan İstanbul Tasarım Müzesi kapsamında 25. Yıl ETMK İstanbul Şube Üye Sergisini gerçekleştirmişti.

ETMK İstanbul Şubesi geçtiğimiz haftalarda, İstanbul Tasarım Müzesi’ndeki 47 no.lu dükkanı üyelerinin işlerine, işbirliklerine ve paylaşımlarına açık bir alan haline getirmek, katılımcı ve çoğulcu bir anlayışla aktif kullanımını sağlamak amacıyla açık çağrılar yaptı ve toplantılar düzenledi. Geliştirilen program ile bu mekanda atölyeler, sergiler, konuşmalar ve podcast içeren bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapılacaktır.

Mayıs ayındaki etkinliklerden ilki “Tangible Memories: Kapalıçarşı” sergisi 24 Mayıs Cuma günü ETMK İstanbul Şubesi’nin İstanbul Tasarım Müzesi’nde yer alan 47 numaralı dükkanında açılacak. İstanbul Beykent Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Endüstriyel Tasarım V dersi kapsamında geliştirilen proje çıktılarını 31 Mayıs'a kadar ziyaret etmek mümkündür.

Tangible Memories / Kapalıçarşı

İstanbul Beykent Üniversitesi'nden Kapalıçarşı’da Tematik Rotalar Üzerine bir Tasarım Projesi

İstanbul Beykent Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü, Kapalıçarşı'nın eşsiz dokusunu ve atmosferini duyular üzerinden analiz eden ve bu bulguları anı objesi tasarımına dönüştüren bir proje gerçekleştirdi. Dr. Öğr. Üyesi Meltem Maralcan Gülmen ve Öğr. Gör. Merve Aydın tarafından yürütülen ve Arş. Gör. Damla Tuğrul ile Arş. Gör. Bilge Erdem tarafından desteklenen proje, Endüstriyel Tasarım Stüdyosu V dersi kapsamında 2022-2023 ve 2023-2024 Güz dönemlerinde yürütülmüştür.

Proje kapsamında, Kapalıçarşı'daki gündelik deneyimler farklı bir bakış açısıyla incelenmiş, somutlaştırılarak hikayesi ve rotası olan anı eşyası tasarımlarına dönüştürülmüştür. Proje sürecinde gerçekleştirilen Kapalıçarşı gezileri ve etütlerinde İstanbul Fatih Belediyesi'nden destek alınmıştır. Bu proje, öğrencilerin tarihi ve kültürel mirası yenilikçi tasarımlarla buluşturma vizyonunu geliştirmiştir.

24 Mayıs 2024'te açılışı gerçekleştirilecek sergiyi İstanbul Tasarım Müzesi No:47’de 31 Mayıs'a kadar ziyaret etmek mümkündür.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :