Sergi: Kumkapı Balıkçıları

mimarizm.com / 23 Mayıs 2024
"Kumkapı Balıkçıları" sergisi, 27 Ekim 2024 tarihine kadar Ara Güler Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Balıkçılar karadan ayrılmaya hazırlanırken, 1952.

Merkezine Ara Güler’in 21-27 Mayıs 1952 tarihleri arasında Jamanak Gazetesi'nde yayımlanan "Kumkapı Ermeni Balıkçılarıyla Birlikte" yazı dizisini alan "Kumkapı Balıkçıları" sergisi, Ara Güler Müzesi’nde 8 Mayıs’ta sanatseverler ile buluştu.

Sergiye ilham olan yazı dizisi ve eşlik eden fotoğraflar, bugün artık var olmayan Küçük Deniz Sokağı ve balıkçı barınağına, burada çalışan insanlara ve bir yaşam tarzına ışık tutuyor. Ara Güler, henüz 24 yaşındayken yayımlanan “Kumkapı Ermeni Balıkçılarıyla Birlikte” yazı dizisi ile, foto muhabirliği alanında erken yaşta kendine bir yer edinmiştir. Mesleğinde ün kazanmasını sağlayan önemli çalışmalarından biri olarak tarihe geçen bu foto-röportaj, yakın gelecekteki başarılı uluslararası kariyerinin de habercisi olmuştur.

Ara Güler 1952 senesinin ardından, yıllar içerisinde Kumkapı Mahallesi’ni pek çok kez ziyaret ederek; kaybolacağını bildiği bir bölgeyi orada yaşayan insanlar ile kaydetmiştir. Balıkçı reislerini, tayfaları, merametçileri günlük hayatları içerisinde fotoğraflayarak ölümsüzleştirmiştir.

Ara Güler arşivinden Kumkapı’ya ilişkin daha önce sergilenmemiş fotoğraflar, efemera ve Ara Güler’in editoryal ve yaratıcı sürecini, seçimlerini gösteren kontakt baskılardan örnekler ilk kez izleyici ile buluşuyor. Sergi ile aynı ismi taşıyan kitap ise Ara Güler Müzesi dükkanında satın alınabilir.

“Kumkapı Balıkçıları” 27 Ekim 2024 tarihine kadar Ara Güler Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Ziyaret saatleri:
Salı-Cumartesi: 10:00-18:00
Pazar: 12:00-18:00

Giriş ücretsizdir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :