Ses Enstalasyonu: Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri

mimarizm.com / 05 Haziran 2024
Salt Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi için hazırlanan “Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri” 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başlıyor.

Kış Bahçesi, Salt Beyoğlu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci / Yapay zekâ tarafından üretilen görsel, Özcan Ertek’in izniyle

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın yeni programı Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri, Özcan Ertek, Fulya Uçanok, Ömer Sarıgedik, Zeynep Ayşe Hatipoğlu ve Passepartout Duo’nun Salt Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi'nde art arda sunulacak bir dizi ses enstalasyonundan oluşuyor.

Program, adını elektronik müziğin öncülerinden Mort Garson’ın bitkilere ithaf ettiği Mother Earth’s Plantasia (1976) albümünden alıyor. Garson’ın sentezleyici ile elektronik sesleri yenilikçi biçimlerde kullanarak “bitkilerin dinlemesi için” yaptığı kayıtlardan esinlenen program, Kış Bahçesi’ndeki bitkiler ile ses ve müzik üzerinden ilişki kuran üretimleri bir araya getiriyor.

Serinin ilk enstalasyonu Yeşilin Sesi, 5 Haziran - 28 Temmuz tarihlerinde Kış Bahçesi’nde yer alacak. Üretiminde insan-makine-doğa ilişkilerini irdeleyen müzisyen ve sanatçı Özcan Ertek’in mekâna özgü olarak kurguladığı enstalasyon, Kış Bahçesi’nin cam yüzeylerine yerleştirilmiş ses düzeneklerinden oluşuyor. Cam yüzeyler titreşimli bir zar, mekân ise sesi yayan bir hoparlör işlevi görüyor. Mekânı çevreleyen ses kompozisyonları, bahçedeki bitkiler için “büyüme etkisi” yaratmayı amaçlıyor.

Bitkiler ve Bitkileri Sevenler için Sıcak Toprak Sesleri, L’Internationale’nin Museum of the Commons [Müşterekler Müzesi] projesi kapsamında ve EK BİÇ YE İÇ desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Serideki enstalasyonlar, Nisan 2025’e dek beş ayrı programda sunulacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Kış Bahçesi, Salt Beyoğlu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

 

Salt kurucusu ve daimî destekçisi Garanti BBVA’ya teşekkür eder.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :