“Sahadan” İstanbul Tasarım Müzesi’nde Açılıyor

mimarizm.com / 04 Nisan 2024
fam°ın küratörlüğünü üstlendiği, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan dört sanatçıyı bir araya getiren “Sahadan” sergisi, 6 Nisan'da fam°ın İstanbul Tasarım Müzesi’ndeki galerisinde kapılarını açıyor.

fam°ın küratörlüğünü üstlendiği “Sahadan” sergisi, British Council Yaratıcı İş Birlikleri Hibesi desteği ile Türkiye ve Birleşik Krallık’tan dört sanatçıyı bir araya getiriyor. Sivil toplum kuruluşları Hayata Destek ve Choose Love’ın sahadan derlediği hikayelerden ilhamla üretilmiş multimedya eserleri içeren sergi, 6 Nisan 2024 tarihinde 17:00 - 19:00 saatleri arasında, fam°ın İstanbul Tasarım Müzesi’ndeki galerisinde kapılarını açıyor. 

Sahadan” sergisi, hızın ve coğrafi bölünmelerin getirdiği sınırların algımızı yönettiği çağımızda başkalarının hikayeleri ile karşılaşırken bilinçli olarak yavaşlatılan bir bakışı sahiplenerek şevkat odaklı yaratıcılığın ziyaretçilerine ilham olmasını amaçlıyor.

fam°dan Maya Kurdoğlu ve Nurbanu Asena, Choose Love'ın paylaştığı saha hikayelerini ele alırken, serginin ana partneri, Birleşik Krallık merkezli illüstrasyon ajansı Grand Matter’dan Lena Yokoyama ve Vicki Turner ise Hayata Destek’in sahadan dinlediği hikayeleri eserlere dönüştürdüler.

Vicki Turner’ın kanvas enstalasyonu Hatay’da deprem sonrasındaki süreci ele alırken, Lena Yokoyama’nın illüstratif heykeli kendini tanıyarak güçlenen kız çocuklarının güvenli alanı olarak okulu betimliyor. Galerinin alt katında Maya Kurdoğlu’nun eserleri Lübnan’daki Suriyeli kadın oluşumunu, coğrafi ipuçları ve çağrışımlar üstünden işlerken, Nurbanu Asena’nın dış mekanda deneyimlenen artırılmış gerçeklik (AR) enstalasyonu, göç sonrası Suriyeli mültecileri karşılayan bir fırının umut dolu hikayesini üç boyutlu olarak görselleştiriyor.

Sergi dahilinde ayrıca iki adet herkese açık çevrimiçi oturum etkinliği planlanıyor. 8 Nisan’da düzenlenecek ilk oturum, sanatçıların ve sergi partnerlerinin bir araya gelerek sergi üretim sürecini konuştukları bir seans olacak. 24 Nisan’da fam° ve Grand Matter arasında gerçekleşecek ikinci oturum ise iki kurumun illüstrasyon sektöründe çeşitlilik ve kapsayıcılık hakkındaki deneyimlerine odaklanacak.

Bayramda kapalı olacak sergi 27 Nisan 2024 tarihine kadar Pazartesileri hariç her gün 11:00 ila 18:00 arasında ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :