PİLEVNELİ Project’ten Üç Yeni Sergi

mimarizm.com / 12 Şubat 2019
PİLEVNELİ Project, 12 Şubat - 24 Mart 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy'de "Kâğıt", "Vaad Edilmemiş Topraklar" ve "Genç Cumhuriyetin Cesur Hamlesi Olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve Dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar” başlıklı üç sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Mustafa Yüce; "Dönüşüm", Kağıt zımpara üzerine soft pastel,  135x200 cm, 2019.

PİLEVNELİ Project'in, 12 Şubat - 24 Mart 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy'de sanatseverlerle buluşturacağı sergiler; Çağdaş Türk sanatında kağıt üzeri işlerin yer aldığı “Kâğıt” başlıklı karma bir seçki, Kezban Arca Batıbeki’nin “Vaad Edilmemiş Topraklar” isimli kişisel sergisi ve Emre Arolat Mimarlık-PİLEVNELİ Project işbirliği ile düzenlenen “Genç Cumhuriyetin Cesur Hamlesi olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar…”.

"Kâğıt”
Türkiye Çağdaş Sanatından Bir Seçki

PİLEVNELİ Mecidiyeköy’ün misafir programı kapsamında gerçekleştirilen ilk proje olarak izleyici karşısına çıkan “Kâğıt”, 100’ün üzerinde sanatçının kâğıt işlerine odaklanıyor. Sergi, Türkiye çağdaş sanatında, 1960’lardan bugüne uzanan bir çizgide, kâğıt üzerine yapılan işler ve de bizzat materyal olarak kağıdın kullanıldığı yapıtları bir araya getiriyor.

Kezban Arca Batıbeki
“Vaad Edilmemiş Topraklar”

Batıbeki göçler çağında; mülteci üreten coğrafyalardan ayrılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan insanların hikayelerini, kolajlarında, sıradanlaştırmaktan ve dramatize etmekten uzak, incelikli bir mesafeyle yansıtıyor. Bu sergi; Kezban Arca Batıbeki’nin anlatım pratiğinde, insana dair olağan ya da olağandışı durumları yansıttığı, yeni dünyalar olarak ortaya çıkıyor.

Kezban Arca Batıbeki, "Vaad Edilmemiş Topraklar", Orijinal eski yağlı boya resim üzerine akrilik ve kolaj, 64x80 cm, 2018.

EAA: Emre Arolat Architecture
"Genç Cumhuriyetin Cesur Hamlesi Olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve Dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar”

PİLEVNELİ Mecidiyeköy’ün içinde yer alacak olan sergi, 1930’lu yıllardan başlayarak bugüne kadar devam eden ve son yılları kamuoyunda büyük ilgi uyandıran Likör Fabrikası sürecini merkezine alıyor. Yapının ilk projelerinden başlayarak geçirdiği evreleri tüm açıklığı ile ortaya döküyor. Sürecin içinde yer alan farklı ekiplerin çalışmalarını, gerçek dokümanlar üzerinden anlatıyor ve gündemdeki soruları cevaplamayı deniyor.

Sergiler ASMED ve Fairmont sponsorluğunda, BeetleArt'ın kurulum desteğiyle, Privee PR, Samsung, Jotun, Nespresso ve Coca Cola İçecek (CCI) katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :