Pilevneli'den Üç Yeni Sergi

mimarizm.com / 14 Mart 2024
PİLEVNELİ, 6 Nisan tarihine kadar üç yeni sergiye ev sahipliği yapıyor.

PİLEVNELİ, 6 Mart 2024 tarihinde açılan üç yeni kişisel sergiye ev sahipliği yapıyor. Hüseyin Çağlayan’ın “Öteki Taraf” başlıklı sergisi mekanın 3. katında, Göksu Kunak’ın “Geçmiş Masumiyet” başlıklı sergisi mekanın 1. ve 2. katlarında ve Tarık Töre’nin "Aşağılama" başlıklı sergisi mekanın giriş ve -1. katlarında görülebilecek.

Hüseyin Çağlayan
Öteki Taraf | The Other Side

PİLEVNELİ, Hüseyin Çağlayan’ın “Öteki Taraf (The Other Side)” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Tasarımlarının yanı sıra heykel, video ve ses enstalasyonları gibi çalışmalarıyla da bilinen Çağlayan, bu kez daha resimsel bir ifade biçiminin olanaklarını araştırıyor. Kağıt üzerine akrilik, kalem ve karışık malzemeyle gerçekleştirilen resimlerinin çıkış noktasını ise sanatçının kendi geçmişi, deneyimleri ve gözlemlerinden yakaladığı detaylar oluşturuyor. Gözetlenme ve gözetilme kavramlarına yoğunlaşarak izleyicinin kendisini bir gözlemci gibi konumlamasına da aracı olan sahneler, çoğunlukla insan doğasına ve çevresine dair düşünce ve hisleri bellir belirsiz manzaralar, silüet gibi figürler ve canlı renklerle aktarıyor. Bu görüntülerdeki belirsizliğin aksine, resimlerin isimleriyse sahneler hakkında yeniden düşünmek için daha açıklayıcı bir alan yaratıyor. Sanatçının bireysel izlenimlerini ve hayatından seçip aldığı anları buluşturan kompozisyonlar, izleyicinin farklı yorumlama biçimlerine de açık, esnek bir espas oluşturuyor.

Göksu Kunak
Geçmis Masumiyet | Bygone Innocence

PİLEVNELİ, 1985 doğumlu multi-disipliner sanatçı Göksu Kunak’ın “Geçmiş Masumiyet” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 1996 Susurluk kazasına dayanan sergi ilhamını Türkiye’nin toplumu ve siyaseti üzerinde kalıcı bir etki bırakan ve suç-politika-devlet üçgeninde kanıtlanmamış bir ağın varlığını ortaya çıkaran kazadan alıyor. “Geçmiş Masumiyet” ile Kunak, gizleme ve silmenin politikası üzerine düşünüyor. Kazayı kurulmuş gerçekliğin yanlışlarını ortaya çıkaran, teknolojinin en ağır etkilerinin gösteren ve insanlara zarar veren bir fenomen olarak ele alıyor. Bir fetiş olarak da değerlendirilen çarpışma kavramı, zaman içinde donmuş bir an, çeşitli bağlantıların kristalleştiği, ne iyi ne de kötü; dramatik bir an olarak yeniden yorumlanıyor. Kunak, Baudrillard tarafından "simulakrum" olarak ele alınan “çarpışma” kavramına odaklanıyor; vücut geliştirme ve vücut-makine ilişkisini inceliyor. “Geçmiş Masumiyet”, bir kaza müzesi fikri üzerinde duruyor.

Bu serginin teknoloji sponsorluğunu Vestel, ses sponsorluğunu Zuhal Müzik üstlenmektedir.

Tarık Töre
Aşağılama | Humiliation

PİLEVNELİ, Tarık Töre’nin “Aşağılama” (Humiliation) adlı yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Genellikle aynı yüzeyde buluşan çizimler, imgeler, semboller, logo ve yazılar aracılığıyla bütüncül kompozisyonlara ulaşan sanatçı, mizah ve ironiyle yüklü eleştirel bir yaklaşımı benimsiyor. Kimi zaman bir renk ve görüntü cümbüşü yaratan, kimi zaman sadeleşerek belli renk alanları denemelerine doğru yaklaşan eserleriyle Töre, günümüz dünyasındaki imge bombardımanını, sınırları, değişen çevremizi ve özellikle kendi jenerasyonunun da hâkim olduğu popüler kültüre dair belli kesitleri yakalıyor. Bu kez resimlerinin yanı sıra bir mekân enstalasyonu da gerçekleştiren sanatçı, yıllar boyunca kullanılmış ve klişeleşmiş, artık değersiz sayılabilecek imgelerin yeni bir kurguda üreteceği anlamları sorgularken, mekânda yarattığı yapay doğayla da izleyicilerin ortama nasıl yaklaşacaklarını ve bu suni dünyayla nasıl entegre olacaklarını gözlemliyor. Çok renkli, plastik görünümlü bir ifade dünyasını yansıtan resimlerle birlikte bu kurgu, artık yapay dünyaları tercih eden ve kendini dar alanlara sıkıştıran günümüz bireyinin sınırlı, kalıplaşmış ve giderek doğal çevresinden kopan hayatını sorgulamak için de bir aracı oluyor.

Bu serginin ses sponsorluğunu Zuhal Müzik üstlenmektedir.

Sergiler, 6 Nisan 2024 tarihine kadar salı - cuma günleri 10:00 - 18:00 saatleri arasında, cumartesi günleriyse 11:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :