Pavé X art, İlk Seçkisi “Tuhaf Zaman, Tuhaf Güzel” ile Açılışını Yaptı

mimarizm.com / 25 Ocak 2022
Çevrim içi sanat platformu Pavé X art’ın, “Tuhaf Zaman, Tuhaf Güzel” başlıklı ilk seçkisi 25 Ocak 2022 tarihinde izleyiciler ile buluşuyor.

Burcu Erden, İsimsiz, Seramik (Diptik), Her biri 28 x 45 x 1.3 cm, 2021

Börte İpek, I see you looking at me - I, tuval üzerine akrilik ve guaj, 85 x 80 cm, 2021

25 Ocak 2022 tarihinde izleyiciyle buluşacak olan çevrim içi sanat platformu Pavé X art’ın, “Tuhaf Zaman, Tuhaf Güzel” başlıklı ilk seçkisinde Börte İpek, Burcu Erden, Erkut Terliksiz ve Merve Morkoç’un eserleri yer alıyor. Kürate edilmiş seçki dinamiğini online’a taşıyan Pavé X art, ilk seçkisiyle birlikte normalin sınırlarını her biri kendine özgü jestlerle aşan dört sanatçının insan odağında buluşan heykel ve resimlerini izleyiciyle paylaşıyor.

İlk seçkisiyle sanat izleyicisinin karşısına çıkacak olan online sanat platformu Pavé X art, sanat, tasarım ve mimarinin birlikteliğiyle yaratılan estetik bütünlükten aldığı ilhamla oluşturulan seçkileriyle sanatçıların uluslararası sunum alanlarını genişletme hedefiyle adımlarını atıyor. Kürate edilmiş seçkilerle, sadece online bir sanat platformu değil, seçkilerin bir araya gelme dinamiğini estetik, kavramsal ya da üretim pratiği çerçevesinde oluşturulan bütünlük içerisinde ilişkilendirerek, sergi deneyiminin çevrimiçine aktarıldığı alternatif bir yöntem geliştiriyor.

Börte İpek, I see you looking at me – II, tuval üzerine akrilik ve guaj, 85 x 80 cm, 2021

Renkli dünyalarına insanın değişik hâllerini sıra dışı formlarda uyarlayan, duyguların ve düşüncelerin hayal gücüyle birlikte akan özgür bir serüvene dahil olduğu, kuralları yıkan ve doğaçlamayı önceliklendiren unsurlarıyla Börte İpek, Burcu Erden, Erkut Terliksiz ve Merve Morkoç’un resim ve heykelleri, tanıdık ama bir o kadar sürprizli dünyalarına dair keşif ve arayış süreçlerine tanıklık etmeye davet ediyor.

Kendi kurgu dünyalarını yaratan sanatçıların izleyiciyi ağırladıkları evrenleri, ilk izlenimde uyandırdığı oyunlu ve davetkar hissin ötesinde girift sorgulamaları barındırıyor. Deneyi sürecin en cesur adımına dönüştürürken, gerçeklik algısını kendine özgü yanıtlarla saptıran ve bunu renkli dünyaları içerisine yerleştirerek, öğrenilmiş ve ezberlenmiş olanı geri plana iten tutumları seçkinin omurgasını oluşturuyor.

* “Tuhaf Zaman, Tuhaf Güzel” seçkisinde yer alan eserler randevu ile Pave Studio İstanbul adresinde görülebilir.

Burcu Erden, İsimsiz, Taş (Diptik), Y:20cm x ø15cm, 2020

 

*

Pavé X art Hakkında

Merve Sarıkaya ve Gözde Ulusoy tarafından 2022 yılında kurulan Pavé X art, sanat, tasarım ve mimarinin birlikteliğiyle yaratılan estetik bütünlükten aldığı ilhamla oluşturulan seçkileriyle sanatçıların uluslararası sunum alanlarını genişletme hedefiyle kurulmuştur. Sınırların ortadan kalktığı günümüz dünyasında, kürate edilmiş seçki dinamiğini online’a taşıyarak, sanat ekosistemine eklemlenen yenilikçi bir yapı oluşturmayı amaçlar. Seçkilerin bir araya gelme dinamiğini estetik, kavramsal ya da üretim pratiği çerçevesinde oluşturulan bütünlük içerisinde ilişkilendirerek, sergi deneyimini online platforma aktarmanın yöntemini genişletmeyi amaçlar; multidisipliner, özgür ve özgün bir buluşma noktası yaratır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :