"Modern Türkiye'nin Osmanlı Mirasını Keşfi: Ali Saim Ülgen Arşivi"

mimarizm.com / 08 Ocak 2013
"Modern Türkiye'nin Osmanlı Mirasını Keşfi: Ali Saim Ülgen Arşivi"

Araştırmacı, mimar ve restoratör Ali Saim Ülgen'in yaşamı boyunca Türkiye'nin kültür mirasına dair oluşturduğu benzersiz koleksiyon, 8 Şubat - 24 Mart 2013 tarihlerinde SALT Galata'daki Açık Arşiv'de sergilenecek.


  Edirne Selimiye Arastası'nın tonoz onarımında çalışan işçiler, (tarihi bilinmiyor)


SALT
'ın dördüncü Açık Arşiv sergisi, araştırmacı, mimar ve restoratör Ali Saim Ülgen'in dünyasından yola çıkarak 1960 öncesi Türkiye'sinde kültür varlıklarının durumu ve dönemin restorasyon çalışmaları hakkında bir kesit sunmayı amaçlıyor.

Türkiye'nin ilk restoratör mimarlarından olan Ülgen sadece Türkiye'de değil, Libya, Kudüs ve Bağdat gibi kentlerde yüzlerce restorasyon yaptı. Eski eserleri belgelemek amacıyla yapı fotoğrafları, gazete kupürleri, makaleler gibi çeşitli malzemeler topladı, üretti ve daha sonra yazacağı kitaplar için zengin bir altyapı oluşturdu. Ancak hazırlık aşamasındaki birçok eserini tamamlamaya ömrü yetmedi.

Ülgen'in seyahatleri esnasında, uzun yıllar çalıştığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki idari unvanlarının yanı sıra, meraklı araştırmacılığı ve akademisyen kimliğiyle topladığı tüm malzeme ailesi tarafından titizlikle saklanarak günümüze ulaştı.

Mimarlık Vakfı tarafından ön tasnifi yapılan bu belgeler, SALT Araştırma 'da araştırmacıların kullanımına sunulmak üzere dijitalize ediliyor ve kataloglanıyor.

Ali Saim Ülgen arşivinde bulunan çok sayıda yazılı ve görsel belge, kültür varlıklarına dair eşsiz bir kaynak teşkil ettiği gibi yeni restorasyon projeleri için önemli bir bilimsel veri oluşturuyor. Arşiv, bir dönemin mimarlık tarihi ile restorasyon yaklaşımları ve koruma politikalarına da ışık tutuyor.

Ali Saim Ülgen'in notları, yazıları, çizdiği kroki ve rölöveler ile kitaplar, el yazmaları ve fotoğraflardan oluşan ayrıntılı bir seçkiyi içeren sergi, mimarın benzersiz koleksiyonunu meraklılarıyla buluşturacak.

Serginin açılış tarihi olan 8 Şubat 2013'te düzenlenecek konferansta , sanat tarihçileri, restoratörler, mimarlık tarihçileri ve mimarlar tarafından Ülgen'in mimarlık tarihi yazımındaki yeri ile kültür varlıklarının restorasyon ve koruma pratikleri tartışmaya açılacak. Konferansla ilgili ayrıntılı bilgi için saltonline.org 'u takip edebilirsiniz.


Ali Saim Ülgen (1913-1963)

1938'de Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Şubesi'nden mezun oldu. 1943'te mimarlık tarihi kürsüsünde ders verdi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde mimar olarak görev yaptı ve anıtlar üzerine ilk uygulamalı çalışmalara başladı. 1944'te Ankara Eski Eserler ve Müzeler Umum Müdürlüğü Anıtlar Şubesi'nde müdürlük görevine getirildi. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde sanat tarihi dersleri verdi. 1951'de Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'na üye olarak atandı. 1953'te Vakıflar Genel Müdürlüğü Abide ve Yapı İşleri Dairesi'nde mütehassıs müşavir oldu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği doğrultusunda yapılması planlanan Mimar Sinan kitabı için rölöve çalışmaları gerçekleştiren Ali Saim Ülgen'in yayımlanmış belli başlı kitapları arasında Fatih Camii ve Bizans Sarnıcı (1939) ile Anıtların Korunması ve Onarılması (1943) bulunmaktadır. "Fatih Devrinde İstanbul (1453-1481)" haritasını hazırlamış olan Ülgen'in birçok dergide de makaleleri yayımlanmıştır. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :