Metehan Özcan'dan "Resimli Bilgi"

mimarizm.com / 26 Nisan 2013
"Resimli Bilgi"

Metehan Özcan, Elipsis Gallery'deki "Resimli Bilgi" isimli ilk solo sergisinde fotoğrafladığı dünya ile başkaları tarafından fotoğraflanmış dünya arasındaki yapay sınırı eriterek, görsellerin üretilmiş doğasına dikkat çekiyor.


  Gelen Evrak-Giden Evrak, 2011, 50x100cm, 3 Edisyon

Serginin omurgasını üç farklı seri oluşturuyor. Özcan çeşitli kaynaklardan derlediği görselleri bazen takıntılı olarak tanımlanabilecek bir titizlikle birleştirerek görsellerin arasındaki gerginlikler ve yakınlıklar aracılığı ile hikayeler kurguluyor.

Sergiyi çerçevelemek için sanatçının temel olarak aldığı Resimli Bilgi serisi, bu karmaşıklaştırırken organize etme yönteminin ilk çıkış noktasını teşhir ederken,  ilk defa bir arada sergilenen mekan ve nesne fotoğrafları ile Özcan kendi üretimiyle olan ikircikli ilişkisini kurcalıyor. 


  Resimli Bilgi 6, 2012, 40x96cm, 3 Edisyon


  Yenişehir, 2013, 22.5x29cm, Tek Edisyon

Merve Ünsal'ın küratörlüğünü üstlendiği "Resimli Bilgi" sergisi, 4 Nisan – 11 Mayıs 2013 tarihleri arasında Elipsis Gallery'de görülebilir.


Sanatçı hakkında

1975 yılında doğan Metehan Özcan 1993-1995 yıllarında St. Louis Üniversitesi'nde mimarlık önlisans eğitimi aldı. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü'nde (2000), yüksek lisans derecesini Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programında aldı. (2012) Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde (2000) ve Amerikan Hastanesi Galerisi Operation Room'da (2010) kişisel sergiler açtı. 2009 yılında Slag Gallery New York'da  ve 2011 yılında Galeri Nev Ankara'da karma sergilerde yer aldı. Özcan çoğunlukla modernist mekanın varoluşunu ve temsiliyetini sorgular. Minör tarih, kimlik, cinsiyet ve tasarım kültürü gibi kavramlar üzerinden işler üretmektedir.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :