Mamut Art Project KüçükÇiftlik Park'ta

mimarizm.com / 26 Mart 2015
Mamut Art Project


2013 yılından bu yana genç sanatçıları koleksiyonerler, galeriler, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle buluşturan Mamut Art Project, bu sene 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park'ta düzenleniyor.


Üçüncü yılına Akkök Holding ana sponsorluğunda giren Mamut Art Project'te 55 sanatçının, farklı disiplinlerden yaklaşık 400 eseri sergilenecek. Bu yıl toplam 990 sanatçının başvurduğu Mamut Art Project'te yer alacak çalışmalar Agah Uğur, Başak Şenova, Eda Kehale Argun, İnci Eviner ile Osman Erden'den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda seçildi.Burhan Üçkardeş ve Süha Zaimogğlu, 23.7Nur Gürel, Toy with Proportions


Projenin direktörü Seren Kohen , bu sene farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen başvurulara vurgu yaparak; İran'dan Hollanda'ya kadar uzanan başvuruların çeşitliliğinden oldukça mutlu olduklarını belirtiyor:

"Fransa, Ukrayna, Almanya, ABD, Avustralya, Hollanda, Bulgaristan, İsviçre, İran gibi pek çok ülkeden başvuru aldık ve bu bizi çok mutlu etti. Bu yelpaze, uluslararası alanda da tanınırlığımızın arttığını işaret ediyor. Ayrıca, Türkiye'den İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra, pek çok Anadolu kentinden de portfolyolar elimize ulaştı: Diyarbakır, Konya, Nevşehir, İzmir, Van, Karabük, Malatya, Kırklareli, Edirne... Sanat üretiminin daha geniş alanlara yayıldığını ve bu alana merakın arttığını görmek de apayrı bir mutluluk bizim için"

Bu yıl resim, çizim ve kolaj ağırlıkta

Mamut Art Project başvuruları, aynı zamanda dönemin genç sanatçıların sanatsal eğilimlerine de ayna tutma görevi üstleniyor. Kohen, bu sene farklı tarz ve tekniklerde gelen işlere dikkat çekiyor:

"Geçen senelere kıyasla bu sene elimize daha fazla resim, çizim ve kolaj içeren portfolyalar ulaştı. Resimlerde hiper-gerçekçi akım geçen senelerde daha çok ortaya çıkıyordu; bu sene tarz ve tekniklerdeki farklılıklar göze çarpıyor. Video sayısı, ilk iki seneye kıyasla çok daha azken, fotoğraf sayısı yine oldukça fazla.  Gençlerin eğilimlerinde, dijital üretimlerin önlenemez yükselişini belirgin bir şekilde görüyoruz.  ‘Sound art'ise güncel sanatın giderek gelişen ve cazibesi artan bir alanı. Bu sene, bu alandaki işlerin gelmesini umutla bekliyorduk; beklediğimiz kadar olmasa bile, bu tarzda da başvurular aldık.  Kentsel dönüşüm de yine en çok işlenen konulardan biri olarak ön plana çıktı."Arzu Kıraner, I am not an illusion                                                        Işık Özçelik, Gele


Sanat çevrelerinin "keşif alanı" olarak tanımladığı Mamut Art Project, kariyerlerinin başında olan genç sanatçılara yepyeni bir kapı açıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :