Macar Mimarın Gözünden “İstanbul 100”

mimarizm.com / 09 Mart 2017
“The Architect”, “Stambul” ve “The Institution” bölümlerinden oluşan sergide, Macar mimar Károly Kós’un çalışmaları yer alıyor.

Macar Mimar Károly Kós’un çalışmalarının yer aldığı İstanbul 100 Sergisi, Konstantinopolis Macar Bilimsel Enstitüsü’nün kuruluşunun 100. yıldönümünde, Macar Kültür Merkezi’nde açıldı. Geniş çaplı arşiv çalışmalarına dayanan sergi hem Macar mimarı, hem Erdel bölgesi Macarlarının önemli bir şahsiyeti olan Károly Kós’u, hem de kısa ömürlü Konstantinopolis Macar Bilimsel Enstitüsü’nün kurucularını ve bursiyerlerini anmayı hedefliyor.

Karoly Kos, İstanbul 100

Küratörlüğünü Anthony Gall, Beáta Fabó ve Gábor Fodor’un yaptığı sergi üç bölümden oluşuyor. “The Architect” bölümü Károly Kós’un hayatını ve çalışmalarını ele alıyor. “Stambul” bölümü Kós’un İstanbul'daki faaliyetlerini tanıtırken, “The Institution” bölümü de Konstantinopolis Macar Bilimsel Enstitüsü’nün bir buçuk senelik tarihini tanıtmayı amaçlıyor. Sergi, aynı zamanda 20. yüzyılda Türk-Macar ilişkileri ile Kós’un hayatının pek bilinmeyen dönemi hakkında da önemli bir özet sunuyor.

Serginin gerçekleşmesinde Budapeşte Başkent Belediyesi, Balassi Enstitüsü, Budapeşte Başkent Arşivi, Szent István Üniversitesi - Ybl Miklós Mimarlık Bölümü, Macar Milli Arşivi, Székely Milli Müzesi ve Kós ailesi önemli desteklerde bulundu. Teknik konularda ise Budapeşte Tarih Müzesi, Kiscelli Müzesi, Milli Széchenyi Kütüphanesi ve Başkent Szabó Ervin Kütüphanesi ile işbirliğine gidildi. 

Karoly Kos

İstanbul 100 Sergisi, 1 Nisan 2017 tarihine kadar Macar Kültür Merkezi’nde izlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :