Kurbağalıdere'ye ‘Estetik Müdahale’

mimarizm.com / 28 Kasım 2016
Amerikan Hastanesi ‘Operation Room’ Sanat Galerisi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinin simgesi haline gelen Kurbağalıdere’nin kirlilik sorununu konu alan ve sanatçı Özgül Arslan’ın fotoğraf ve videolarının yer aldığı ‘Estetik Müdahale’ başlıklı sergisini sanatseverlerle buluşturdu. 

Kurbağalıdere’nin uzun zamandır ıslah edilememesi nedeniyle yaşanan sorunları odağına alan ve kendisi de bir Kadıköy sakini olan Özgül Arslan, çalışmasına 2015 yılı Ağustos ayında Kurbağalıdere üzerinde yerleştirdiği beyaz tül perde ile başladı. 

2015 Kasım'ına kadar Kurbağalıdere üzerinde asılı kalan tül perdenin çevre kirliliğiyle olan ilişkisini fotoğraf ve videolarla belgeleyen sanatçı, beyaz tül perdenin değişimini 2 ay boyunca #maruz ve #exposure etiketleriyle paylaşarak kamuoyunu da projeye dahil etti.

Estetik Müdahale, Özgül Arslan

Estetik Müdahale, Özgül Arslan

Estetik Müdahale, Özgül Arslan

Seda Yavuz’un küratörlüğünü üstlendiği ‘Estetik Müdahale’ adlı sergide tüm bu materyaller “Operation Room”a özgü yeni bir kurguyla düzenlendi. 21 Ocak 2017 tarihine kadar sürecek olan sergiye paralel olarak hazırlanan kitabın tasarımını Ulaş Uğur, sergi direktörlüğünü ise Ilgın Deniz Akseloğlu üstlendi.

‘Operation Room’, pazar hariç her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Özgül Arslan hakkında: 
Öğrenimini 1994-98 yıları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamladı. 2001 yılı itibariyle, Analoji, 2+1,  Silik İzler, Uzak Kaç Adım Eder? adlarıyla izleyici karşısına çıkan kişisel sergilerinin yanı sıra, Türkiye’de ve uluslararası arenada birçok karma sergiye katıldı. Uzun yıllar çizim, desen ve resim kuramı dersleri verdi. Sergi projeleri yürütücülüğü ve atölye çalışmaları yaptı. Pedagojik formasyonu da olduğu için çocuklara yönelik dersler ve projeler hazırladı. Sanatçının özellikle üzerinde durduğu konular, kadınların günlük yaşam içindeki yeri ve kent yaşamı olarak özetlenebilir. Sosyal sorumluluk projelerinde de ifadesini bulan çalışmalarında farklı teknikler kullanması dikkat çekicidir. Çalışmalarını İstanbul ve Londra’da sürdüren sanatçı XIV. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliklerinden biri olan Maruz yerleştirmesiyle ilgi çeken bir üretime imza atmıştır. Sanatçı, evli ve bir kız çocuğu annesidir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :