"Karanlıkta Gökkuşağı"

miamrizm.com / 22 Aralık 2014
"Karanlıkta Gökkuşağı"


Pawel Kwiek, Meetings with the light [Işıkla buluşmalar] serisinden, 1991
Sanatçı ve Arton Foundation'ın (Varşova) izniyle


Güncel sanatı sekülarizm sonrası açılardan araştıran Karanlıkta Gökkuşağı, köhneleşmiş dindar laik karşıtlığını sorgulamayı amaçlıyor. Modernite ufkunun ötesindekini, ilahi ve usdışı olanı arayan sergi; popüler dinsel imgelemin gücü ve bunun gündelik estetik ve politik hayattaki sembol ve biçimsellikleriyle sanatçıların nasıl ilişkiler kurduğuna bakıyor.

1980'ler Polonya'sında Roma Katolik Kilisesi ile avangart sanatsal pratiğin sıkıyönetim dönemindeki beklenmedik ittifakı incelenerek sergiye, Varşova Modern Sanat Müzesi koleksiyonundan din ve maneviyata dair meseleleri irdeleyen bir dizi iş seçildi.

Ayrıca, dini hareketler içerisinde popülizmin yükselişi konusuna eğilmek amacıyla serginin kapsamı genişletilerek Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerden sanatçılar davet edildi.

Sergide şu sanatçıların işleri yer alıyor: 

Pawel Althamer, Kader Attia, Fayçal Baghriche, Miroslaw Balka, Fatma Bucak, Köken Ergun, Nilbar Güreş, Jonathan Horowitz, Gülsün Karamustafa, Pawel Kwiek, Virgínia de Medeiros, Teresa Murak, Walid Raad, Zofia Rydet, Wael Shawky, Slavs & Tatars, Zbigniew Warpechowski ve Artur Zmijewski.Teresa Murak, Easter Carpet [Paskalya Halısı], 1974 (performans kaydı)
Sanatçının izniyle


Polonya Ulusal Kültür ve Miras Bakanlığı tarafından desteklenen etkinlik, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle 2014 boyunca sürecek kültür programı kapsamında düzenleniyor.

Karanlıkta Gökkuşağı sergisi, 18 Ocak 2015 tarihine dek SALT Galata'da izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :