"Karadeniz'den Kartpostallar"

mimarizm.com / 18 Ağustos 2015
"Karadeniz'den Kartpostallar"


Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon'un Karadeniz'in beş ülkesinde (Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Türkiye, Ukrayna) çektiği fotoğraflar, Fransız Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşuyor. "Karadeniz'den Kartpostallar" sergisi, Depardon'un fotoğraf kareleri aracılığıyla karmaşık bir bölgenin gerçekliğini görsel olarak aktarıyor.


Laurence Cornet'nin sergiye ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"2011 yılında Ortadoğu'daki ayaklanmaları haber yaptığı, sert rüzgarlı denizleri aratmayan fırtınalı bir yılın ardından, Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon daha şiirsel bir fotoğrafçılık için Karadeniz turuna çıktı. İki ay boyunca beş ülkede yaptığı gezilerden çıkan görsel şiir, özellikle kıyılarını arşınladığı bölge gibi engebelerle dolu. Gökyüzü açık olsa da, ufuk dumanlı. Işık saçan ama bir o kadar nevi şahsına münhasır bu deniz, adını ve ününü haletiruhiyesine borçlu.

Mathias Depardon böylece güncel çatışmaları bırakarak, daha az fark edilebilir olanlara doğru yönelmiş oldu : tehditkar fırtınaların, birçok yüzyıldır farklı gerilimlerin merkezi olan ihtilaflı bir bölgenin, insan topluluklarının, metanetli halkının zorluklarına göğüs gerdiği ekonominin yarattığı çatışmalar... Depardon'un kartpostalları, detaylı resim altlarının eşlik ettiği görsel kırıntılar yollayan çok etaplı bir güzergah.

Kendi haline bırakılmış olan bu bölge, aslında her zaman için farklı kültürünün oluşmasına katkı sağlayan önemli siyasi olayların merkezidir. Mathias Depardon,  fotoğraflardaki hüzün ve kelimelerdeki keskinlik ile bizlere bu karmaşık gerçekliği aktarıyor.""Karadeniz'den Kartpostallar", 17 Eylül – 12 Kasım 2015 tarihleri arasında Taksim, Fransız Kültür Merkezi'nde izlenebilir.


Sanatçı hakkında:
1980 yılında Nice'te dünyaya gelen Mathias Depardon, bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamadan önce Brüksel'de iletişim ve gazetecilik okudu. Yasadışı göç konusunda ilk projesinin ardından uzun yıllar uluslararası gündemi takip eden Mathias Depardon, daha sonra yerleştiği Türkiye'nin bölgesindeki farklı sorunsallarla ilgilendi. Depardon, 2013 yılında Fransız Kültür Merkezi'nde sergilenen "Sınırların Ötesinde" isimli röportajı ile Talent 2011 bursunu kazandı. Çalışması Le Monde gazetesinin dergi ekinde, Newsweek'te, Sunday Times Magazine'de, Der Spiegel'de, L'Espresso'da, Elle, Télérama, Monocle dergilerinde, New York Times ve Wall Street Journal'da yayımlandı. Sanatçının fotoğrafları kısa bir süre önce Fransa Devlet Kütüphanesi koleksiyonuna dahil edildi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :