İslam Sanatının 12 Yüzyıllık Karşılaştırmalı Sergisi

mimarizm.com / 23 Eylül 2013
"Fifty Years of Collecting Islamic Art"

Burhan Doğançay'ın eserlerinin de yer aldığı "Fifty Years of Collecting Islamic Art" (Elli Senede Oluşturulan İslami Eserler Koleksiyonu) sergisi, New York'taki Metropolitan Museum'da ziyarete açıldı.

Hagop Kevorkian Vakfı'nın sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi, İspanya'dan Hindistan'a uzanan coğrafyada, 9. yüzyıldan günümüze kadar üretilmiş olan çeşitli eserleri kapsıyor.

Serginin önemli parçaları arasında yer alan el yazmaları, sancaklar, minyatürler, metal ve ahşap oyma eserlerin yanı sıra, Burhan Doğançay'ın İslami kaligrafiye yakınlığıyla bilinen "Kurdeleler" serisinden, müzenin daimi koleksiyonunda bulunan 1982 tarihli "Ribbon Mania" (altta) adlı eser de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Ribbon Mania, Türk çağdaş sanatının sergideki tek örneği olarak da öne çıkıyor.

Farklı kıtalardan toplanmış İslami eserleri ve bunların çağdaş sanata olan yansımalarını bir arada görme fırsatı sunan "Fifty Years of Collecting Islamic Art" sergisi, 23 Eylül 2013 – 26 Ocak 2014 tarihleri arasında Metropolitan Museum of Art 'da görülebilir.

Ziyaret saatleri:
Hafta içi her gün, 10:00-17:30
Cuma ve Cumartesi, 10:00-21.00


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :