İçinde Oyun Oynanabilen Sergi; “Everything”

mimarizm.com / 26 Mayıs 2017
Digi.logue’un 11 Mayıs – 3 Temmuz tarihleri arasında Zorlu PSM Digi.logue Space’te sergilenecek yeni sergisi, dünyaca ünlü film yapımcısı ve oyun yazılımcısı David OReilly imzasını taşıyan “Everything”.

Dijital dönüşümü desteklemek üzere hayata geçirilen Digi.logue, yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 11 Mayıs Perşembe günü, Zorlu PSM’de yer alan Digi.logue Space’te açılan sergi; şimdiye dek sayısız ödül kazanan ve başarılarıyla adından söz ettiren 31 yaşındaki David OReilly’nin Playstation’dan çıkan Everything oyunuyla aynı adı taşıyor. 

Everything, David OReilly

Everything, David OReilly

Sergide; David OReilly tarafından yazılan ve ünlü filozof Alan Watts’ın ilham verici felsefesiyle anlatılan “Everything” isimli video oyununun yanı sıra sanatçının, birçok ödüle layık görüldüğü, Venedik Bienali ve MoMA’da gösterilen, aralarında “Please say something” ve “The External World” filmlerinin bulunduğu bir seçki de yer alıyor. Ayrıca vizyona girdiğinde çok tartışılan Spike Jonze’un yönetmen, OReilly’nin ise animasyon direktörlüğünü üstlendiği “Her” filminden kısa bir bölüm de yine sergi kapsamında gösteriliyor. Ziyaretçiler, aynı zamanda Digi.logue Space’de özel olarak tasarlanmış alanlarda sanatçının sergiyle aynı adı taşıyan ve 2017’de mutlaka deneyimlenmesi gereken oyunlar arasında gösterilen son video oyunu Everything’i de oynayabiliyor. 

Satışa sunulduğu andan itibaren tüm dünyada büyük ilgi gören oyun, doğal simülasyon yöntemiyle kullanıcılarına evreni keşfetme şansı tanıyor. Everything’in en önemli özelliklerinden biri, dünya ile kişi arasında, bitmeyen bir belgesel film formatında ilerlemesi olarak öne çıkıyor. Oyunda kullanıcının kendini; hayvanlardan gezegenlere, galaksilerden oyun içerisinde görülebilen 3 bin çeşit canlı-cansız nesneye dönüştürebilmesi oyunun ismine de ilham verirken, Everything’in esas özelliği dış ve iç uzay arasında seyahat etme, dünya içinde dünya kurabilme ve diğer oyunların aksine zorunlu hedef veya görevler olmaksızın hayal gücünün sınırlarını zorlayarak sıra dışı bir deneyim yaşatması oluyor.

Everything sergisi, 3 Temmuz Pazartesi gününe kadar Zorlu PSM’de yer alan Digi.logue Space’te görülebilir. 

Everything, David OReilly

David OReilly hakkında:

1985 yılında İrlanda’da doğan ve şu anda Los Angles’da yaşayan film yapımcısı ve oyun yazılımcısı David OReilly, özgün tarzıyla imza attığı 3D animasyonlu filmleriyle tanınıyor. İlk videosunu 2009’da U2’nun “I’ll go crazy if I don’t go crazy tonight” isimli single’ı için çeken OReilly, aynı yıl ilk kısa film çalışması “Please say something” ile 2009 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Golden Bear”ın yanı sıra Kanada’nın başkenti Ottawa’da gerçekleştirilen Ottawa Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde de “En İyi Kısa Hikaye Animasyonu” ödüllerini kazandı. İkinci kısa filmi External World ile adından daha sık söz ettirmeyi başaran OReilly, bu filmiyle de 67. Venedik Film Festivali’nde ödüle layık görüldü. 2013 yılında ise Spike Jonze’un yönetmeliğinde çekilen ve tüm dünyada büyük ilgi gören “Her” filminin animasyon direktörlüğünü üstlenen David OReilly, bu çalışmadan aldığı ilhamla “Mountain” video oyununa imza attı. 2017 Nisan ayında piyasaya çıkan “Everything” ile ise alışılmışın dışında bir deneyim vaad eden OReilly, bu son çalışmasıyla oyun oynamanın yeni halini gözler önüne seriyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :