İçerideki Manzara

mimarizm.com / 01 Haziran 2022
Ümmühan Yörük’ün "İçerideki Manzara" isimli üçüncü kişisel sergisi, 4 Haziran Cumartesi Evliyagil Dolapdere'de açılacak.

Evliyagil Dolapdere, Ümmühan Yörük’ün İstanbul’da gerçekleşecek olan İçerideki Manzara isimli üçüncü kişisel sergisini 04.06 - 17.07.2022 tarihleri arasında ağırlıyor. Sergi, Ümmühan Yörük’ün son yıllarda kumaş, elyaf gibi malzemeler kullanarak dikiş ve boyama teknikleriyle ürettiği üç boyutlu yapıtlar, heykeller ve yerleştirmelerin odağında bir araya getiren sergi, sanatçının kendi hafızasına açtığı deliklerden görülen manzaraları izleyicinin deneyimine sunuyor.

“Ümmühan Yörük’ün kendi zihninde çileli uğraşlar sonucunda açtığı derin kuyular, sanatçının zihin katmanları arasında kurulan yeni bağlantılar ile eskiyi; sanatçının dünü ile bugününü buluşturarak suların yükselmesini sağlarken hesapsız bir deprem etkisi yaratmaktadır. Geçmiş ile bugünün buluşması, nostalji ve özlem hislerinden çok serinkanlı bir bakışma yaratır. Ölmüş bir çocuğun odasını hergün toplamaya devam etmek istikrarlı bir eylemdir; geçmişi geri getirme çabası içermez. Öznesi olmayan bir cümleyi tekrar telaffuz edebilmenin mümkün olması; bu gönül rahatlığı, bize hikayeyi yeniden, en başından anlatabilme imkanı sağlamaz mı? Bu sayede çocuk zihnimizle kaydettiğimiz tuhaf gerçekliği, aslında artık olmayan varlıkların peşimiz sıra dizilen hayaletleriyle beraber baktığımız bu manzarayı tekrar ve tekrar kendimiz baştan yaratırız. 

Zulüm yerine bakış, ihlal yerine akıl, suç yerine af koyarsak oyunun kuralları tamamen değişmez miydi?”*

*”Can Akgümüş, Olmayan Varlıklar, İçerideki Manzara”, İçerideki Manzara sergi metninden alıntıdır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :