Hiç Yer - Yok

mimarizm.com / 21 Ekim 2020
Gizem Çeşmeci'nin yeni sergisi ''Hiç Yer - Yok'' 14 Kasım 2020 tarihine kadar Ferda Art Platform'da görülebilir.

Gizem Çeşmeci’nin "Hiç Yer-Yok" adlı sergisi Ferda Art Platform’da 14.11.2020 tarihe kadar izlenebilecek.

Sanatçının ilk kişisel sergisi Hiç Yer-Yok, kent dokusu, mekân olarak ev ve bağlanma hisleri üzerine bir sorgulama sunuyor. Bu sorgulama neredeyse distopik bir şehir betimlemesi yaparken bir yandan da günümüz şehirlerinin artan yapılanmasını eleştirme görevi de üstleniyor.

Hiç Yer-Yok XII | There’s No Space XII, 2020 Tuval üzerine akrilik ve yağlı boya Acrylic and oil on canvas 124 x 200 cm

Sergide yer alan çeşitli medyumlarda üretilmiş işler, sanatçının kentsel bellek algısını ele alış biçimlerini değişik katmanlardan izleyiciye aktarıyor. Sanatçı değinmek istediğini ev kavramının kent içinde varlığını şu sözlerle özetler, "Tarihsel ve kimliksel tanımı yapılabilen bu mekânlar yaşadığımız kentlerin içinde yer alan ancak mekândan bağımsız nesneler gibi yer yer boşluğa konumlandırılmış haliyle sanki kent bağlamında görünmez hallerdedirler."

Hiç Yer-Yok IX | There’s No Space IX, 2020 Tuval üzerine akrilik ve yağlı boya Acrylic and oil on canvas 72 x 93 cm

Hiç Yer-Yok serisi Çeşmeci’nin unutulmuş, vazgeçilmiş ve göz ardı edilmiş isimsiz ve tanımsız yapıları geçmiş, günümüz ve gelecek zamanlarda sorgulamasına tanıklık eder. Yıllardır süregelen "ev" algısının sorgulamasına bir kez daha davet sunan Çeşmeci; "evlerimizin" ne olduğunu, toplumda ve fiziksel kent dokusunda neler ifade ettiğini Hiç Yer - Yok adlı sergisinde sorguluyor.

İkona, 2020 Ahşap üzerine yağlı boya Oil on wood 56 x 73 cm


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :