“Hibrid Mekanlar-Koridorlar”

09 Kasım 2009
“Hibrid Mekanlar-Koridorlar” Türk çağdaş sanatının önemli temsilcilerinden Azade Köker'in yerleştirme ve kağıt kolajlardan oluşturduğu son dönem çalışmaları 5 Kasım – 3 Aralık 2009 tarihleri arasında "Hibrid Mekanlar-Koridorlar" başlığı altında, Casa Dell'Arte Galeri'de sergileniyor.

Azade Köker, son çalışmalarında gelenek ve modernliğin gelişiminin ardışık ilerlemediği ve bu iki kavramın çatışması altındaki kentlerde oluşan, işlevsel ve biçimsel olarak hibrid mekan ve koridorları, kent tarafından tüketilen sakinleri ile birlikte konu ediniyor. Özdeşlik, farklılık, aidiyet ve melezlik gibi günümüze damgasını vuran konuları kağıt-kolaj tekniğiyle gerçekleştirilmiş yapıtların yanı sıra karışık teknik ve kağıt malzemeyle oluşturulmuş heykel ve yerleştirmelere yer veriyor.

Sergi kataloğu yazısında Levent Çalıkoğlu "Hibrid Mekanlar-Koridorlar"a şöyle değinmekte:

"İki söylem dağarcığının içerisinden doğuyor sergi: Modernist toplumsal tahayyülü tamamlayamadan evrensel olma telaşını globalleşmenin göz alıcı zamansız dönüşümüne kaptıran kentlerin melez kimlikleri ile bireysel arzu ve isteklerini etraflarındaki fiziki dönüşüm karşısında konumlandıramayan, tatmin edemeyen kent sakinlerinin arada kalmış hikayelerinden besleniyor bu şeffaf katmanlar. Dolayısıyla baskın, biçimsel mutlak bir gerçeklikle her zaman için iç dünyanın sonsuz olanaklarından beslenen bir hayal gücünün kesişim noktasında kurguluyor sergisini Azade Köker."

"Formalist, katı, ölçülebilir, izi sürülebilir çoğunlukla geometrik bir köke bağlı bir üretim pratiği ile ucu bucağı kontrol edilemeyen, doğumu ve ölümü arasındaki gerilimin tam olarak tarif edilemediği bilgi dışı uçucu insani meselenin karşılaşma sahasında bir imkan aralığı gören bir sanatçının tepkisi olarak okunmalı sergi. Köker, bugünün gözde konularından birini kişisel bir gözlem ve yansıtma pratiği üzerinden sanatın çalışma sahasına çekiyor ve tüm hesaplaşmasını şimdiki zamanın verilerinden güç alarak gerçekleştiriyor."
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :