“Grafikatür”

mimarizm.com / 01 Şubat 2017
Cemalettin Yıldız’ın “Grafikatür” adını verdiği afiş, grafik ve karikatürleri 9-26 Şubat 2017 tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Cemalettin Yıldız grafik çalışmalarını uzun yıllar kurum kimliği tasarımlarına yoğunlaştırdı. Görsel yapılara kavram giydirme çabaları bir süre sonra onu mizahla, hicivle buluşturdu. 2013’de Gavrovo’da “21. Uluslararası Sanatta Mizah ve Hiciv Bienali”nde Büyük Ödül-Altın Aesop’a değer görülmesinin ardından çalışmalarındaki grafik dil daha çok hicve yöneldi. Bu dönemin ürünü olan ve “Grafikatür” adını verdiği afiş, grafik ve karikatürler Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 9 - 26 Şubat 2017 tarihlerinde sergilenecek.


 
Yıldız sergideki işleri için; “ Yalın işaretler, göstergeler ve simgeler arasına kavramları, düşünceleri, duyguları saklayarak, izleyiciyi keşif yolculuğuna çıkarmaya çalışıyorum. Genelde yazı kullanmıyorum. Yazı kullanmak, bu yolculuğa müdahalede bulunmak gibi geliyor. Grafikatürlerimi en eski baskı yöntemlerinden biriyle, yüksek baskıyla üretiyorum. Böylece grafik dilin kararlı üslubunu baskıresmin sıcak duygusuyla buluşturmayı hedefliyorum. İşaretler, göstergeler ve simgeler arasında hepinize iyi yolculuklar…”

Cemalettin Yıldız Hakkında

1970 yılında Eskişehir’de doğdu. 1992 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde Lisansını tamamladı. Aynı yıl aynı birimde akademik göreve başladı. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Anasanat Dalı’nda “Kurum Kimliği Tasarımının Gerekleri, Süreçleri ve Kuruma Kazandırdıkları” adlı teziyle Yüksek Lisansını tamamladı. Halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsi Grafik Anasanat Dalı’da Sanatta Yeterlik Programına devam etmektedir. 1996 Yılından beri Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümün’nde  Öğretim Görevlisi olarak Grafik Tasarım Proje desleri vermektedir. Yine 1996 yılından beri Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Uzaktan Öğretim Medya Tasarımı biriminde Görsel Koordinatör olarak hizmet vermektedir. Birçok ulusal ve uluslararası sergiye katılmıştır. Ulusal ve uluslararası 16 yarışmada derece almıştır. Akademik çalışmalarının yanısıra iş dünyasında bir bazı kurumun görsel danışmanlığını yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :