“Gözden Kaçanlarla, Göze Batanları” Çizen Tan Oral’ın 50. Sanat Yılı Sergisi

mimarizm.com / 05 Mart 2008
“Gözden Kaçanlarla, Göze Batanları” Çizen Tan Oral’ın 50. Sanat Yılı Sergisi Cumhuriyet gazetesinin arka sayfasında günlük karikatürler çizen Tan ORAL, 50. Sanat Yılı'nı Eskişehir'de kutluyor. Anadolu Üniverstesi'nın 50 kuruluş yıldönümü ile Tan Oral'ın sanat yaşamının 50. yılı çakışınca, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi Tan Oral'ı sergisini Eskişehir'de açması için davette bulunmuş.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi'nden yapılan yazılı açıklama şöyle;

"Tan Oral karikatürcüdür. Ama karikatürden başka çizgi film çalışmaları da yapar, dersler verir, araştırmalar yapar, makaleler yazar, konferanslar verir, sergiler açar, etkinlikler düzenler, karikatür denince akla gelebilecek tüm çabaların içinde olmayı görev bilir.

O, Karikatürcüler Derneği'nde Başkan, Akşehir'de Nasreddin Hoca Şenlikleri'nde düzenleme kurulu üyesi, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda jüri üyesi, Eskişehir'deki Karikatür Müzesi'nde, Yeni Yüksektepe Derneği'nde, Schneidertempel Sanat Merkezi'nde, Ankara Karikatür Vakfı'nda danışmandır… Yaşamını her şeyiyle karikatüre adamıştır. Tam bir karikatür fanatiğidir…

Karikatür konusunda tüm önerilere de açıktır. Hiçbir teklife hayır demez. Hiçbir maddi karşılık beklemez. Bir çok masrafı da cebinden öder.
Tan ORAL'ın ilk karikatürü 20 Ağustos 1958 tarihli Dolmuş dergisinde yayımlanır. 2008; sanat yaşamının 50. yılıdır. Bu elli yıl süresince daha çok politik ve sosyal olayları, "bu konuda gözden kaçanlarla, göze batanları" çizmeye çalışmıştır

Tan Oral'ın gazete karikatürcülüğü ile tanışması 1976 yılında Politika gazetesinde olur. Daha sonra Cumhuriyet gazetesine geçer. Artık hep oradadır.
Yayımlanan kitaplarının sayısı 10'u aşmıştır. O, birikimlerini herkesle paylaşmayı seven biridir.

Tan Oral, ilk yapıtlarından başlayarak çizgisinde hep yalın olmayı seçmiştir. Semih Balcıoğlu, Tan Oral için; "Çizgisinde tasarrufludur. İşlevi olmayan çizgiyi hiç kullanmaz. İmzası bile kısa ve özdür" der.

Tan Oral, karikatüre kendince bir anlam, ya da anlamsızlık yüklüyor. Çizdikleri bazen yazısız, bazen yazılı, bazen güncel politika, bazen imgelem dünyasından bir esinti, bazen vinyet tadında bir çizim… O, karikatürün genel tanımının dışına çıkmak istemiştir hep.

Tan Oral, sanat yaşamının 50. yılını kutlamak için Eskişehir'e davet edildi. Oral, Anadolu Üniversitesi için yabancı biri değil. O, neredeyse tam on yıl her hafta Eskişehir'e gelerek Güzel Sanatlar Fakültesi'nde çizgi film dersleri vermiştir. Eğitim Karikatürleri Müzesi'nin oluşmasında da emeği vardır. 2008; Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşunun 50. yılı… Tan Oral'ın sanat yaşamının 50. yılı ile üniversitenin kuruluşunun 50. yılı hoş bir rastlantı olarak çakışmıştır. Bundan güzel kutlama gerekçesi olabilir mi? 12 Mart 2008 Çarşamba günü Saat:17.30'da Tan Oral'ın özel olarak çizdiği karikatürlerden oluşan sergisiyle Eskişehirli sanatseverlerin huzurunda 50. yıl kutlaması yapılacak."


Tan Oral
Tan Oral, 20 Mayıs 1937'de Merzifon'da doğdu.
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi.
Bir süre aynı okulda Prof. Sedad H. Eldem'in asistanı olarak çalıştı.
Daha sonra mimarlık yerine karikatür, film ve çizgi film uğraşlarına yöneldi.
İlk karikatürü 20 Ağustos 1958'de DOLMUŞ dergisinde yayımlandı. Ant, Yeni Gün, Yansıma ve Özgür İnsan gibi dergi ve gazetelerde ve bazı sendikaların yayın organlarında karikatürler çizdi.
1973-79 arasında Karikatürcüler Derneği'nde yönetim kurulu üyeliği ve üç kez de başkanlık yaptı.
1973'ten itibaren Uluslararası Nasrettin Hoca Karikatür Yarışmalarının gerçekleşmesinde ve 1975'de de İstanbul Karikatür Müzesi'nin kuruluşunda çalıştı.
1976'da Politika gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başladı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesine geçti.
Bir süre çeşitli üniversite ve yüksek okullarda da, öğretim görevlisi olarak çalıştı.
Ankara Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 1980, 81, 83, 84, 85 ve 1992 yıllarında "Yılın Karikatürcüsü" seçildi.
İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından 1989, 90, 91, 93 ve 94 yıllarında "Gazetecilik Başarı Ödülü" verildi.
Ayrıca Tan ORAL'a Hollanda Deventer Cartoon Festivali "Altın Kalem Ödülü" (2001), Fransa (St.Just-Le-Martel) En İyi Yabancı Basın Çizeri "Porselen Kurşun Kalem Ödülü" (2002), Akşehir Nasrettin Hoca "Altın Eşek Gülmece Ödülü" (2003), Ankara Karikatür Vakfı "Yılın Karikatürcüsü Ödülü" (2004), Anadolu Üniversitesi "Hizmet Ödülü"(2004) ve Nokta Dergisi (halkın oyları ile) "Doruktakiler Ödülü" (2005) de verilmiştir.

Başlıca kitapları: Sansür(1997), Böyük Türkiye (1978); İki Minik Kentli (1980), Sus ve Dinle (1989), Pencereler (1993), İstanbul (1986), Yaza Çize (1998), Yürüyenler (1999), Bu Kitabın Kuyruğu Var (2003) ve YÜZYÜZE (2005). Ayrıca "Kitabın Adı Budur" (2006) adlı biyografik nehir söyleşisi yayımlanmıştır.

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kişisel ve karma sergilere katıldı. Almanya (Darmstad, Münih), Yunanistan (Rodos, Atina, Selanik), Kıbrıs, Fransa (Strasburg, Limoge), Romanya (Petroşani) ve Japonya'da (Hirosaki ve Tokyo) yapıtları sergilendi.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :