“Derin Deliler: Bir Kent Meselesi”

mimarizm.com / 31 Mart 2016
Kentleşme sürecinde, mega kent olgusu, gecekondular ve gökdelenler arasında sıkışan, fark edilmeyen insanların kaygıları Oylum Öktem İşözen'in heykellerinde değer buluyor.

Heykeltıraş Oylum Öktem İşözen, 30 Mart – 20 Nisan 2016 tarihlerinde Mimarlar Odası'nda sergilenecek heykellerinde; yıllardır gözlemini yaptığı, zihnini uyaran kent tiplerinin melankolik davranışlarını, serzenişlerini, kaygılarını ve çaresizliklerini aktarıyor izleyiciye...

"Derin Deliler" adlı heykel sergide, ülkemizdeki ekonomik ve toplumsal politikalar içinde kendine önemli bir yer bulan mega kentleşme olgusu; plansız değişimler, kendi halinde yaşayan insanların ruhunu hiçe sayan kararlar, sıradan insanların nasıl sıradan olmadığı gerçeği ortaya konuyor.

Sergi 45 heykelle karşılıyor izleyiciyi... Bu heykellerden bir kısmı, kent karmaşasının baskısıyla, akıl ve beden arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken, diğer bir grup heykel ise Rodin'in "Düşünen Adam" heykeline göndermeler yapıyor. Heykelin bir replikasının Türkiye'de, düşünmeyi temsil ettiği için akıl hastanesinin bahçesinde olması ironisinden yola çıkan sanatçı, düşünen bireyin okların ucundaki yaşama cesaretini ortaya koyuyor.

Şehrin rengarenk insanlarını, farklı malzemelerle, yeni boyutlar ve figüratif anlayışıyla harmanlayan sanatçı, tüm bu sessiz figürler suskun duruşlarıyla kentin anlatıcılığını yapıyor.

Oylum Öktem İşözen, sergide yer alan işlerini şöyle betimliyor:

"Bu sergimin kimlikleri; gecekonduyla, gökdelenin arasında oturan, mahallesini arayan, sevginin olmadığı, gösterinin değer bulduğu, belleğini kaybetmiş, hatırasız, nerede yaşadığını unutmuş şehrimin insanlarıdır.

'Bir Kent Meselesi; Derin Deliler'; kentin eskicisinden, çöpçüsüne, kahvedeki düşünen adamdan, uyuyakalmış tüm bireylerine, delirdiklerinin farkında bile olmayan bulanıklıkta yaşayanları anlatıyor. 

Şehrin orta yerinde ortada kalmış, olmamış, şaşkın, yoksul, işsiz, bilge, aklı tutulmuş, fikri sorulmayan, fikri olup söylemeyen, çok konuşup hiç bir şey demeyen şehrin insanları. 

Bu şehir benim şehrim. Bu insanlar bizleriz."

"Derin Deliler: Bir Kent Meselesi" başlıklı heykel sergisi, 20 Nisan'a kadar Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası'nda ziyarete açık olacak.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :