Burcu Ünlü’nün İlk Kişisel Sergisi “Yansımalar"

mimarizm.com / 02 Mayıs 2024
Burcu Ünlü, “Yansımalar” adlı ilk kişisel sergisiyle, 7-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

"Yansıma"

Burcu Ünlü‘nün geçtiğimiz yıl yaptığı “Yansıma” adlı tablosuyla başlayan sergi hayali, bu hayali yansıtan 13 şehir ve 15 resme uzanıyor. İzleyicilerin kendilerinden yansımalar bulabileceği seçki, daha önce gördüklerimize farklı bir gözle bakmamız ve kendimizle karşılaşmamız için fırsat yaratırken bir yandan da aynalama efektiyle dikkat çekiyor. Sanatçının ilk kişisel sergisi 7-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda açılacak.

Moda Tasarımı eğitiminin izlerini resimlerindeki canlı renklerinde görebileceğimiz sanatçı, pastel boyadan yola çıkarak mumlama tekniğiyle üretiyor. Beş senedir sanat üretimlerine yoğunlaşan Ünlü, son bir senelik çalışmalarını “Yansımalar” başlığı altında bir araya getiriyor ve ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Seyahat tutkusunu resimlerine yansıtan sanatçının işlerinde doğa olayları, gün doğumu ve batımı, güneşin parlaklığı, denizin ışıltısı gibi detaylar sıklıkla karşımıza çıkıyor. Farklı şehir isimleri eserlere de ilham oluyor ve adını veriyor.

"Beykoz"

Ünlü, izleyiciyi de içsel yolcuğunun yansımasına ortak olmaya davet ediyor. Her birimizin bir diğerinin aynası olduğu bu dünyada güneş gibi, deniz gibi ışığını yansıtarak çoğalmak ve çoğaltmayı amaçlıyor. İlk sergisinde küratör ve sanatçı kimliğini harmanlayacak olan Ünlü, “Yansımalar” ile başlayan sanatsal yolculuğunda ışığını farklı şekillerde yansıtma niyetiyle yola devam ediyor.

İyiliğin gücüne ve yansımasına olan inançla, sergiye de adını veren “Yansıma” adlı eserden elde edilecek gelir, Kansersiz Yaşam Derneği’ne bağışlanacak. 

Sergi açılışı, 7 Mayıs Salı günü, 18:30’de Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda gerçekleşecek.

 

*

Burcu Ünlü hakkında

Sanatçı Burcu Ünlü, 82 yılının sonlarında, bir kış ayında, henüz ilçe olduğu zamanlarda Düzce’de doğdu ve orada büyüdü. Çocukluktan gençliğe geçişinde sınırlarını İstanbul’a genişletip Fenerbahçe Lisesi’ni tamamlamasıyla Düzce’nin il olması aynı zamanlara denk gelir. İlçesinin il, kendisinin yetişkin olduğu büyüme yolculuğu; Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler, Lasalle College’da Moda Tasarımı eğitimleri almasıyla devam eder. Bu seçimlerinin ardında hep aynı arayış yatar; “insanlarla, yaşamla, canlılıkla, güzellikle, iyilikle bağlantıda olmak ve bunu yapmaktan öte yaşamak ve pay laşmak.”

Yüksek hayat enerjisi, sanata olan tutkusu, çocuksu merak duygusu ile sınırlarını genişletmeye devam ederek hayallerinin peşinden gider, ülkesini, dünyayı ve kendini tanıma yolculuğuna adım atar. Bu yolculuğa eşlik eden resim yapma tutkusu ile tanışması beş yıl önceye rastlar. Yolculuklarında tanıştığı yerlerden aldığı ilhamla biriken duygularını paylaşmak amacıyla kendisinde iz bırakan şehirlerin ruhunu yansıtan gün doğumu ve gün batımlarını resmetmeye başlar.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :