Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi

mimarizm.com / 24 Şubat 2020
Konusu 'kadın emeği', teması ‘GöRüyor musun?' olarak belirilenen Politeknik’in bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Beyaz Baretin Kadrajı ödüllü fotoğraf sergisinin son başvuru tarihi 17 Nisan 2020.

Mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden kadraja girenleri bir araya getiren ve her yıl farklı bir tema ile düzenlenen Beyaz Baretin Kadrajı Ödüllü Fotoğraf Sergisi’nin bu yıl 3’üncüsü düzenleniyor. Bu kez Beyaz Baretin Kadrajı’nda kadın mühendilerin, mimarların, şehir plancılarının fotoğrafları sergilenecek.

“GöRüyor musun? Öyleyse fotoğrafını çek!”

Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi’nin bu yıl konusu ‘Kadın Emeği’, teması ‘GöRüyor musun?’ oldu. Sergi çağrısında “Hayatın her alanında, her an, her yerde tarih boyunca benzer ya da farklı alanlarda kadınların mücadelesinin birbirini besleyen, çoğaltan yanını GöRmezden gelmiyoruz. Mühendis, mimar, şehir plancısı kadınların kadrajlarından ‘Kadın Emeği’nin GöRünür kılınması için bir alan açalım istedik” ifadeleri yer alırken, “Eşitlik talebimizle, emeğimizin GöRünmesi için bu defa deklanşöre kadın mühendisler, mimarlar basacak, kadraj çalışma hayatımızın içine, sokağa, evlere bütün yaşam alanlarımıza doğru bakacak” sözleriyle kadınlar sergiye davet ediliyor.

Katılım Koşulları

Sergiye, kadın mühendis, mimar,şehir plancıları en fazla 5 fotoğraf gönderebilecek. Teknik şartnamede belirtilen fotoğraf boyutları, çözünürlük gibi nitelik şartları sağlanması koşulu ile fotoğraf tekniği serbest olacak. Katılım şartlarının tüm detayları www.beyazbaretinkadraji.com web adresinde yer alıyor.

Sergi Takvimi

Son katılma tarihi: 17 Nisan 2020
Seçici kurul değerlendirmesi: 19 Nisan 2020
Sonuçların açıklanması: 21 Nisan 2020
Sergi açılışı ve ödül töreni kokteyli: 5 Mayıs 2020

Ödüller

İlk 6 fotoğraf sahibine 1 yıllık Magma Dergisi üyeliği,
İlk 3 fotoğraf sahibine dergi üyeliği ile birlikte kitap seçkisi hediye edilecek.

Sergi için seçilen fotoğraflar 4-8 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenecek, daha sonra diğer illeri gezecek.

 

*

Politeknik’in sergi için meslektaşlarına yaptığı çağrı:

"Taş yarılıyor bir çiçek için yol veriyor
Kısacık konuşuyor çiçek:”Dünya” diyor.
“Gördüm benimle tamamlanıyor”.
Yeryüzü karşısında konuşmak ne zor!
Yamaçtan aşağı bak, uçurumu gör!

Birhan Keskin

Hayatın içinde GöRünürlüğü saydamlaştırılmak istenen, karar mekanizmalarında sadece GöRünsün diye yer verilen, varlığı GöRmezden gelinen; ofiste, şantiyede, fabrikada, yaşam alanlarında emeği GöRünmez kılınanlarız. Dünyanın reddedilen yarısıyız. Bizler yani kadınlar; haklarımız ve emeğimizle GöRünür olmanın fotoğrafını çekmek istiyoruz.

”Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi” bu yıl üçüncüsünü düzenleniyor. Hayatın her alanında, her an, her yerde tarih boyunca benzer ya da farklı alanlarda kadınların mücadelesinin birbirini besleyen, çoğaltan yanını GöRmezden gelmiyoruz. Mühendis, mimar, şehir plancısı kadınların kadrajlarından ‘Kadın Emeği’nin GöRünür kılınması için bir alan açalım istedik.

Eşitlik talebimizle, emeğimizin GöRünmesi için bu defa deklanşöre kadın mühendisler, mimarlar basacak, kadraj çalışma hayatımızın içine, sokağa, evlere bütün yaşam alanlarımıza doğru bakacak.

Bunlar birbirinin içine sıkı sıkıya geçmiş gözenekler, tıpkı mühendis, mimar, şehir plancısı bir kadının işyerinde karşılaştığı ayrımcı uygulamalarla GöRünmez olan emeğinin, eve gidince boyut değiştirip bütünüyle GöRünmez olduğu gibi.

Önümüze örülen duvarlara her gün patriyarka eliyle kadını baskılayan, ayrıştıran, küçümseyen, yok sayan yeni tuğlalar eklenmeye devam ederken, duvarın dibine balyoz sallamaya, temeli aşındırmaya, tırmanmaya devam ediyoruz. ‘Kadın Emeği’ni, emeğimizi fotoğraflamanın, etrafımıza bir de bu gözle GöRmek üzere bakmak için fırsat olacağını düşünüyoruz.

GöRüyor musun? Öyleyse fotoğrafını çek!"


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :