BAŞAKŞEHİR: Psikocoğrafik Keşifler 

mimarizm.com / 10 Mayıs 2017
Sanatçı Youssef Tabti’nin, MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri ile “Kent ve Sanat” dersi çerçevesinde gerçekleştirdiği "BAŞAKŞEHİR: Psikocoğrafik Keşifler" adlı proje, coğrafi çevrenin algılar, psikolojik tecrübeler ve davranışlar üzerine etkisini araştırıyor. 

Youssef Tabti, İstanbul’da açacağı sergi için adını İstanbul’un aynı adlı semtinden alan "Başakşehir" projesini geliştirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünivesitesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin işbirliğiyle gerçekleşen proje; öğrencilerin incelediği “psikocoğrafik” güzergahların çevresini belgeleyen işitsel peyzaj, görsel haritalama ve fotoğraflardan oluşan bir mekansal yerleştirme. 

BAŞAKŞEHİR: Psikocoğrafik Keşifler (BAŞAKŞEHİR: Psychogeographic Exploration) sergi projesi, Youssef Tabti’nin birçok ülkede gerçekleştirdiği Petržalka adlı etkinlik serisinden sonra ikinci projesi. Yerleştirme çalışmalarında basit kentsel bir keşif yolculuğu tasviri ile sınırlı kalmayan sanatçı; film, fotoğraf, ses veya harita gibi farklı iletişim araçlarını kullanarak tesadüfi hedeflere ulaşmayı amaçlıyor ve böylece izleyiciye bir tür “eş zamanlılık” yaratmak istiyor.

Psikocoğrafya nedir? 

“Psikocoğrafya” coğrafi çevrenin algılar, psikolojik tecrübeler ve davranışlar üzerine etkisini araştırır. Psikocoğrafik araştırmalar ise sanat, mimarlık, coğrafya ve psikoloji gibi uzmanlık alanlarının kesişim noktasında bulunur. Bu kavram, Durumcu Enternasyonal Hareketi (Situationist International - SI) tarafından 1957-72 yılları arasında geliştirilmiştir.

BAŞAKŞEHİR: Psikocoğrafik Keşifler sergisi, 15-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan Holü'nde görülebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

* * *

Youssef Tabti hakkında:
Cezayir kökenli Fransız sanatçı, çoğu kez farklı alanlarda çalışan sanatçılarla işbirliği içinde gerçekleştirdiği sanat projelerinde toplumsal gelişmelere odaklanıyor. 1968 yılında Paris’te doğan ve aynı kentte Güzel Sanatlar ile Sanat Tarihi eğitimi gören Tabti, 1996 yılından beri Hamburg’da yaşıyor. Sanatçı, farklı iletişim araçlarından faydalanarak, yerleştirme, video, fotoğraf, yazı ve performatif aksiyonları kapsayan yapıtlarında çok kültürlü kökenlerini yansıtıyor. Tabti, eserlerinde fişleme, belgelendirme ve arşivleme yöntemlerini kullanarak, jeopolitik, post koloniyalizm ve benzeri sebeplerle oluşan köklü toplumsal değişim süreçlerinde tarih ile hikayeleri çok yönlü ve eleştirel bir analize tabi tutuyor. Tabti’nin 20’den fazla ülkede gerçekleştirdiği 70’i aşkın sergi arasında 2007 İstanbul Bienali ile 2009 yılında Grand Palais Paris 2. Triennale çerçevesinde düzenlenen sergileri ve 2010 yılında Murcia Manifesta 8 / Paralel Etkinlikler kapsamında açılan sergisi bulunuyor.

Seçilmiş Sergiler
Psychogeographic Junction, Bratislava Sanat Sergisi LAB, Bratislava (2015)
Dissonant Archives, OSLO10, Basel, İsviçre (2014)
X-Border Biennial, Luleå–Rovaniemi–Severomorsk, İsveç / Rusya / Finlandiya (2013)  
Galerie du Tableau, Marseille, Fransa (2012)
Focus 11. Contemporary Art Africa, Basel, İsviçre (2011) 
Invisible Boundaries, Manifesta 8, Evento Paralelo, Murcia, İspanya (2010)
Other Worlds, Siemens Sanat, Istanbul, Avrupa Kültür Başkenti (2010) 
2.Triennal La Force de l’Art 02, Le Grand-Palais. Paris, Fransa (2009)
Deutsches Schauspiehaus Hamburg (Malersaal) Polynymph Operası’nda sahne dekoru olarak kullanılan video (2008)
10th. International Istanbul Biennale, Project Nightcomers, Istanbul, Türkiye (2007)
Kunstverein Immanence, TRAM / Goethe Institut Paris (2006)
3. Triennial of Photography, Hamburg (2005)
Museum Anna Nordlander, Skellefteà, İsveç (2004)
Hokkaido Museum of Modern Art, Sapporo, Japonya (2003)
Kunstverein Passerelle, Brest, Fransa (2002)
Goethe Institut, Budapeste, Macaristan (2001). 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :