“Arafta Bir Beyoğlu” Çevrimiçi Sergisi Açıldı

mimarizm.com / 10 Eylül 2021
“Tarihi Kent Merkezlerinin Yeniden Yapılanmasında Belirleyici Faktörler ve Olası Senaryolar: Beyoğlu Örneği” araştırma projesinin sonuçları “Arafta Bir Beyoğlu” adlı çevrimiçi sergide aktarılıyor.

Beyoğlu İnsanlar, Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

İstanbul’un en önemli tarihi ve kültürel merkezlerinden Beyoğlu’nun zaman içindeki sosyo-mekânsal dönüşümünü araştıran “Tarihi Kent Merkezlerinin Yeniden Yapılanmasında Belirleyici Faktörler ve Olası Senaryolar: Beyoğlu Örneği” adlı araştırma projesi üç yıl süren yoğun çalışmanın sonunda tamamlandı. Başkanlığını Prof. Dr. Asuman Türkün’ün üstlendiği araştırma ekibinde araştırmacılar Aslı Sarıoğlu ve Dr. Çağrı Çarıkçı’nın yanı sıra bursiyerler Çiğdem İbişoğlu, Elif Kırpık, Gökçe Uzgören ve Reycan Çetin görev aldı. TÜBİTAK desteğiyle yürütülen projenin sonuçlarının aktarıldığı “Arafta Bir Beyoğlu” adlı çevrimiçi sergi de ziyarete açıldı.

Beyoğlu HazzoPulo Pasajı, Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

Beyoğlu gibi “çeşitlilikle” anılan bir bölgenin, son dönemlerde yaşanan aşırı turistikleşme ve emlâk değerlerinin hızla yükselmesi sonucunda giderek sıkıcı bir tekdüzeliğe doğru evrildiğini belirten Prof. Dr. Asuman Türkün, bu sürecin dinamiklerini ortaya çıkarmak amacıyla 2018 yılında başladıkları araştırma projesini 2021 yılı başında tamamlayarak TÜBİTAK’a teslim ettiklerini ifade etti. Araştırmanın başında, sonuçları kamuoyu ile paylaşmak amacıyla bir çalıştay ve kapsamlı bir sergi planlandığını anlatan Türkün, pandemi koşullarında kapalı alanda bir sergi gerçekleştirmenin sakıncaları nedeniyle çevrimiçi bir sergiye karar verildiğini belirtti. Web sitesi olarak www.araftabirbeyoglu.com adresinde ziyarete açılan çevrimiçi sergide araştırmada elde edilen sonuçlardan derlenen bir seçki paylaşılıyor. Kronolojik bir çalışma olan Tarih İçinde Beyoğlu bölümü ise site ziyaretçilerinin katkıları ve görüşleriyle zenginleşecek bir taslak olarak karşınızda. Web sitesinde bulunan iletişim formu aracılığıyla araştırma ekibine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda araştırma sonuçlarından yola çıkarak hazırlanacak kitap için de çalışmalar sürüyor.

Beyoğlu Arazi Tespit çalışması, 1.kat kullanımları

Beyoğlu’yla ilgili yazılı kaynakların neredeyse tamamına ulaşılarak literatür taraması yapılan araştırma kapsamında, bölgedeki tüm binalar tek tek ziyaret edilerek kullanım özelliklerine göre sınıflandırıldı ve haritalandı. Yine bölgede yaşayanlar ve çalışanlarla yüz yüze anket ve derinlemesine görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde Beyoğlu’nun kimlik özellikleri ve bu özelliklerin sürekliliğini ve kalıcılığını sağlayan unsurlar tespit edildi.

Çevrimiçi sergide yer alan kronolojik çalışmanın editörlüğünü Eda Yiğit, Beyoğlu sokaklarında fotoğraf çekimlerini Orhan Cem Çetin, BUM Atölye ekibi olarak gerçekleştirdi. Çevrimiçi serginin teknik altyapısını ise E-Konsept’ten Nuray Ekin ve Taci Karan hazırladı.

Beyoğlu İşyerlerinin Faaliyet Alanları

Beyoğlu’nu Beyoğlu Yapan 5 Özellik

Araştırmanın sonucunda Beyoğlu’nun hikâyesini aktarmakta izlenebilecek beş ana hattın ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Asuman Türkün şu görüşleri paylaştı: “Görüşmelerden gelen bilgilerden süzülerek elde edilen bu ana hatlar, farklı dönemler içindeki değişimlerin nasıl gerçekleştiğini görmek açısından yararlı oldu. Çevrimiçi sergide bu ana hatların izlerini sürüyoruz. Bize göre esas korunması gereken, Beyoğlu’nu her dönem farklı kesimlerin buluşma, karşılaşma ve çoğalma ‘yeri’ haline getiren özellikleridir. Araştırma projesinden doğan Arafta Beyoğlu isimli çevrimiçi sergi, bu çoklu ve katmanlı hikâyelerin ve anıların izini sürerken farklı dönemlerin önemli etkiye sahip olaylarını, mekânlarını ve anlatılarını bir araya getirip, zamanın ve mekânın ruhunu yakalamaya çalışıyor.”

Beyoğlu’nun Tarihsel Belleği ve Özgün 5 Kimlik Özelliği:

Gelenekler ve Aidiyet: Tanışıklık, müdavimlik, öğrenme

Ekosistem Olarak Beyoğlu: Birbirine bağlı yaşayan ve gelişen bir sistemler bütünü olarak Beyoğlu

Zanaatların ve Esnaflığın Aktarılması: Usta-çırak ilişkisi, esnaflık adabı, esnaf ilişkileri, zanaat üretimi-satış ilişkileri

Çeşitlilik: Farklı sınıfsal konumlar. Cinsel, etnik ve dinsel kimlikler. Dayanışma ve çatışma pratikleri

Toplumsal Hareketler: Direnç alanları ve pratikleri

Çevrimiçi sergiyi gezmek için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :