Ankara’dan İstanbul Bienali’ne Özel Sergi: Ev // Home

mimarizm.com / 07 Eylül 2017
Ankara’nın ilk özel çağdaş sanat müzesi Müze Evliyagil, açılış sergisinin ardından ilk kapsamlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Derya Yücel’in küratörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği "Ev", 38 sanatçının üretimlerini Müze Evliyagil çatısı altında sanatseverlerle buluşturacak.

Ev; hafıza, benlik, birey, aile, kimlik kavramlarına yönelik birleştirici güç olmasının ötesinde, "içerisi" ve "dışarısı" diyalektiğinde komşu, mahalle, kent, toplum, çevre, yer, aidiyet, coğrafya gibi çok katmanlı anlamlara yönelik bir araştırmaya imkan sağlıyor. Sanatçılar için düşünceleri, anıları ve düşlerine rehberlik edecek bir diyagram sunuyor. Farklı jenerasyon ve sanatsal pratiğe sahip sanatçıların üretimlerini ev kavramı etrafında yeniden yorumluyor.

Serginin küratöryal çerçevesi, sanatın ve sanatsal üretim pratiklerinin çeşitliliği ötesinde kesişmeleri, imgenin öznel yoruma dayalı biricikliği ötesinde ortak anlatımları, kavramsal içeriklerin çok katmanlılığı ötesinde biçimsel diyalogları da araştıran bir senteze dayanıyor. Ev sergisi bu doğrultuda, Müze Evliyagil’in, bir koleksiyonun değişebilir, olasılıklara açık ve çoklu sentezlere imkan veren dinamik ev sahipliğinde, koleksiyon dışı üretimlerin misafirliğiyle oluşuyor.

Müze koleksiyonundan sergi için seçilen sanatçılar:

Eşref Üren, Yüksel Arslan, Komet, Can Akgümüş, Canan Tolon, Necla Rüzgar, Gözde İlkin, Fırat Engin ve Yuşa Yalçıntaş’a ait yapıtlar ile, Ahmet Doğu İpek, Ahmet Duru, Berat Işık, Berkay Yahya, Can İncekara, Cemre Yeşil, Cengiz Tekin, Çağrı Saray, Deniz Gül, Erdağ Aksel, Erdal Duman, Erinç Seymen, Erol Eskici, Ferhat Özgür, Hale Tenger, Hakan Gürsoytrak, Hera Büyüktaşçıyan, İpek Duben, İnci Furni, İrfan Önürmen, Leyla Gediz, Nezaket Ekici, Nil Yalter, Nuri Kuzucan, Romina Meriç, Şifa Girinci, Onur Ceritoğlu, Yaşam Şaşmazer, Yunus Emre Erdoğan.

Ev sergisi, 9 Eylül 2017 – 4 Şubat 2018 tarihleri arasında Ankara'daki Müze Evliyagil’de izlenebilir.

Ev 15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği

Ev 15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği

Müze Evliyagil hakkında:
Koleksiyonerlerin eserlerini galerilerde birkaç hafta süren sergilerden, birkaç gün ile sınırlı fuarlardan, her şeyin birkaç dakika içinde kararlaştırıldığı müzayedelerden ya da sanatçı atölyelerinden satın aldıklarını düşündüğümüzde, pek çok eserin yeterince izlenmeden, fark edilmeden kişilerin ‘mahrem’ mekanlarına girdiğini rahatlıkla varsayabiliriz. Sarp Evliyagil, kendi koleksiyonunda yer alan bu ‘görünmez’ eserlerin, izlemek isteyen herkese açılmasını, başka bir deyişle ‘müzeleşmesini’ hedefliyor.

Müze Evliyagil, Ajanstürk’ün Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Evliyagil’in mesleği gereği ilgi duyduğu özgün baskı dizileri ve koleksiyonunu farklılaştıran dev ölçekli heykellerinde aralarında yer aldığı yüzlerce eser içinden seçilenleri, belirli aralıklarla ve farklı odaklar etrafında düzenlenecek sergilerle kamusallaşmasını sağlıyor.

2008 yılında ortaya çıkan Müze Evliyagil fikri, 2014-2015 yılları arasında İncek’te, ‘merkezden uzak bir merkez’de gerçekleşen inşaat ile Ankara sanat ortamına, üç kata yayılan 750 m2’lik bir sergi alanı, heykel bahçesi, film salonu ve kütüphane kazandırdı.  

Ziyaret gün ve saatleri:
Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar 
11.00 - 17.00 arası

Giriş ücretsizdir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :