Ankara Balkon Korkulukları

mimarizm.com / 09 Temmuz 2021
Yaşar Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi Sergisi "Ankara Balkon Korkulukları" 28 Temmuz tarihine kadar İzmir Mimarlık Merkezi'nde ziyaret edilebilir.

Mimari Mirası Deneyimlemek için Etkileşimli Dijital Sergiler: Ankara Balkon Korkulukları Örneği (1950-1975)

Projenin Genel Tanımı

Yaygın bir coğrafi dağılımda bulunan mimari ögeleri yorumlamak ve sergilemek için dijital araçların sunduğu olanakları denemek ve “mimarlık tarihi” ve “etkileşim tasarımı” arasında işbirliği başlatmak üzere kurgulanmış “Mimari Mirası Deneyimlemek için Etkileşimli Dijital Sergiler: Ankara Balkon Korkulukları Örneği (1950-1975)” başlıklı Bilimsel Araştırma Projesi (BAP086), proje çıktılarını herkese açık interaktif bir sergi ile sunmayı hedeflemektedir.

Projenin Tarih Aralığı

03.02.2020-03.06.2021

Projenin Amaçları

- Mimari öğelerin temsil özelliklerine yönelik sınırların etkileşimli dijital sergiler aracılığıyla geliştirilmesi

- Erişilebilir bir arşivde mimari yapı bileşenleri verilerinin kaydını oluşturmaya katkıda bulunmak

- Mimari yapı bileşenlerinin kolektif bellek üzerindeki etkisinin vurgulanması

Projenin Nesnesi

Projenin çalışma nesnesi, 2004-2015 yılları arasında proje koordinatörü tarafından oluşturulmuş Ankara apartmanları balkon korkuluklarının fotoğraflarından oluşan bir koleksiyondur. Bu seçim Ankara kentinde 1950-1975 yılları arasında inşa edilen yaklaşık 1800 apartman bloğunu içermektedir. Bu yılların seçilmesi, özellikle Tapu Kanuna işaret eden 1954 ve Kat Mülkiyet Kanunu’nun kabulüne işaret eden 1965 yıllarının konut üretimi bakımından bir dönüm noktası olması ve 1965 sonrasındaki 10 yıllık dönemde de etkilerinin izlenmesine dayanmaktadır. Kentsel parsellerin sınırlamaları yüzünden gerçekleşen apartman standardizasyonu, mimarları veya diğer yapı müelliflerini bu yıllarda kentin yeni yüzünün monotonluğunu kırma yolları aramaya zorlamıştır. Bu yeni yüzün yan ögelerinden biri, cepheye hareket kazandırma eğiliminde, apartman cephelerine öznel dokunuşların basit bir aracı olan ve sıradan olanı estetik hale getirmek için rol üstlenen demir balkon korkulukları idi. Bu korkuluklar aynı zamanda, Ankara’da yeni oluşan konut imgesinin de aracı olmaktaydı. Proje kapsamındaki dijitalleştirme sürecinin rolü, bilginin korunmasını ve yapıların önceki aşamalarının izlerinin depolanabilir ve üst üste binebilir şekilde katmanlaştırılmasını garanti etmektir. Türkiye’nin özel durumunda, hızlı kentsel yenileme süreci nedeniyle, apartman bloklarının mimari yapı bileşenlerinin dijital olarak dahi korunması daha da önemli hale gelmektedir.

Korkulukların seçim kriterleri

Bölge Seçimi: Belirtilen dönemi temsil eden apartman tipolojisini en yoğun olarak içeren olan Çankaya İlçesi.

Mahalle seçimi: Çankaya İlçesinde bulunan 124 mahalleden 41 mahalle. Bu 41 mahallenin seçimi, kent içinde apartman tipolojisinin gelişimindeki yerleriyle ilişkilidir.

Sokak seçimi: Seçilen mahallelerdeki tüm sokaklar analiz edilmiştir.

Apartman seçimi: Yalın tasarım anlayışıyla ele alınmış korkuluklara sahip tüm apartmanlar.

Ayrıntılı bilgi içi tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :