Anadolu Yakası'nın Arkeolojik Katmanları Birarada

mimarizm.com / 21 Eylül 2016
“Çağdaş Yaratıcılık İçin Geçmişin İzleri: Kentsel Arkeoloji ve Küçükkyalı ArkeoPark” projesinin bir parçası olan “İstanbul’un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak: Aydos, Dragos, Küçükyalı, Pendik, Samandıra” başlıklı sergi, 31 Aralık'a kadar İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde ziyarete açık olacak.

Anadolu yakasında yer alan ve kazı çalışmaları İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen beş farklı noktayı kapsayan sergide, Aydos, Dragos, Küçükyalı, Pendik ve Samandıra’da elde edilen eserlerden bir seçki sunuluyor.

Küratörlüğünü Küçükyalı ArkeoPark Bilimsel Danışmanı, Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alessandra Ricci ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri Uzmanı Arkeolog Asuman Denker’in yaptığı sergide, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Anadolu yakasında sürdürdüğü arkeolojik kazıların sonuçları geniş kitleler ile paylaşılıyor. 

Geç Antik’ten, Geç Bizans ve Erken Osmanlı dönemlerine uzanan beş farklı yerleşim, şehrin banliyölerinin zenginliğinin ve çeşitliliğinin yansıtılması amacıyla seçildi. Günümüze kadar korunmuş Bizans dönemi kap kacakları, Geç Bizans dönemine ait büyük ebatlı amforalar ve incelikle işlenmiş mermer mimari parçalar, yer döşemeleri ve diğer dekoratif objeler ile sergi, Bizans dönemi İstanbul'unun merkez dışındaki yaşantısını gün yüzüne çıkarıyor. 

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Çağdaş Yaratıcılık İçin Geçmişin İzleri: Kentsel Arkeoloji ve Küçükkyalı ArkeoPark” projesinin bir parçası olan “İstanbul’un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak: Aydos, Dragos, Küçükyalı, Pendik, Samandıra” adlı sergi, 31 Aralık 2016 tarihine kadar İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde gezilebilir.

İstanbul’un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak: Aydos, Dragos, Küçükyalı, Pendik, Samandıra

Küçükyalı ArkeoPark hakkında daha fazla bilgi almak ve alanda devam eden kazıları 9 Eylül 2016 tarihine kadar ziyaret etmek için:

Küçükyalı ArkeoPark Ofisi - (216) 388 83 18


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :