"Alexandre Vallaury ve Büyükada Yetimhanesi"

mimarizm.com / 25 Nisan 2011
"Alexandre Vallaury ve Büyükada Yetimhanesi"19. yüzyıl sonu - 20. yüzyıl başı Osmanlı mimarisinin en belirleyici isimlerinden Alexandre Vallaury'nin eserleri etrafında kurgulanan sergi , görsel ve dokümanter içeriğinin yanı sıra ilginç bir buluşmaya da zemin oluşturuyor.

 

Şair, yazar ve denemeci Enis Batur , mimarın tasarladığı anıt yapılara, özellikle de bugün Büyükada Rum Yetimhanesi olarak bilinen devasa ahşap yapıya sokularak kaleme aldığı "Hayalet / Le Fantôme" adlı denemesiyle "Mimarın Düşü"ne bir tuğla daha ekliyor.

 Bir tarafta Levanten bir aileden gelen , Paris'te , École des Beaux-Arts'da aldığı mimarlık eğitiminin ardından İstanbul'a dönerek aralarında İstanbul Arkeoloji Müzesi , Galata'daki Osmanlı Bankası , bugünkü İstanbul Erkek Lisesi gibi görkemli yapıları tasarlamış bir mimar , diğer tarafta , dizelerini mekanla buluşturmayı seven bir şair. İki yapı ustası, iki hacim...


Norgunk Yayınları tarafından tasarlanan ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen sergi, 21 Mayıs 2011 tarihine kadar Taksim, Fransız Kültür Merkezi'nde izlenebilir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :